| BiancaMB a întrebat:

Bună seara, am o întrebare, vreau sa adopt un cățel din centru și as vrea sa îl iau în alta tara, se poate? Dacă da, ce acte trebuie?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Bineînțeles că se poate.
După adopție vei merge cu câinele la cabinetul veterinar și menționezi că vrei sa îl scoți din țară pentru a-i face carnetul de sănătate/pașaport, cip, vaccinurilor care ii trebuie pentru a părăsi țara, cușcă pentru transportul în avion/mașină. Dacă este de talie mica ori mijlocie nu necesita cușcă daca este transportat cu mașina, doar dacă este de talie mare.
Câinele trebuie sa stea in carantina timp de 3-4 săptămâni înainte să fie transportat peste hotare.

| BiancaMB explică (pentru MihaelaDart):

Pai și la adoptie ce acte îmi trebui

| MihaelaDart a răspuns (pentru BiancaMB):

Dacă este de la centru ți se va spune de acolo ce sa aduci. Fiecare țară e altfel.
Eu când am adoptat primul câine mi-au scris datele din buletin și Nr de înregistrare pe care îl am în țara unde locuiesc. Mergi personal la centru ori dă-le un telefon și întreabă.

| BiancaMB explică (pentru MihaelaDart):

Mulțumesc frumos