| Tjmuerte a întrebat:

Am o nelamurire. Mi-am cumparat astazi in jurul orei 11 un perus, problema este ca nu a mancat si nu a baut apa toata ziua. Precizez ca i-am cumparat cea mai buna mancare, cu tot felul de vitamine. Perusul s-a acomodat cu cusca si nu prezinta semne cum ca ar fi bolnav. Ciripeste si se mai joaca prin colivie. Daca este normal va rog sa imi spuneti cam in cat timp se acomodeaza?

Răspuns Câştigător
| 2Low a răspuns:

Da ar fi cazul ca pana maine seara cel tarziu sa manance ceva altfel nu e de bine. Poti consulta cu incredere un medic veterinar sa vezi ce iti recomanda.

http://doctor-vet.ro/ - Apeleaza si aici.

8 răspunsuri:
| 2Low a răspuns:

Întrucât stresul este cel mai important neajuns care se manifestă la păsările nou sosite, este foarte important să fie luate măsurile necesare de precauţie pentru evitarea acestuia. O sa se acomodeze dupa un timp. Dupa ai putea incerca sa ii mai dai drumul din colivie(dar acest lucru in momentul in care va sta pe degetul tau sau te lasa sa pui mana pe el). Atata timp cat nu sta toata ziua suparat inseamna ca atmosfera ii prieste.Trebuie sa inveti sa te apropii cat mai mult de el, sa capete incredere in tine deoarece daca nu ii acorzi atentie, de singurate poate sa moara.

| Tjmuerte explică (pentru 2Low):

Multumesc de raspuns. Si cel tarziu maine ar trebui sa inceapa sa manance atunci? Sa stiu daca este cazul sa il duc la dr. Veterinar

| 2Low a răspuns (pentru Tjmuerte):

Da ar fi cazul ca pana maine seara cel tarziu sa manance ceva altfel nu e de bine. Poti consulta cu incredere un medic veterinar sa vezi ce iti recomanda.

http://doctor-vet.ro/ - Apeleaza si aici.

| 50cent50 a răspuns:

N general peruşii se pretează şi la conviețuirea în grup, aşadar este posibil ca micii dumneavoastră prieteni să nu aibă probleme majore de acomodare.
O sa se acomodeze cu timpul dar ar fi foarte bine daca i-ai lua si perechea. Sa-ti traiasca

| Tjmuerte explică (pentru 50cent50):

Multumesc. Sa inteleg ca cel tarziu de maine ar trebui sa inceapa sa manance si sa bea apa?

| 50cent50 a răspuns (pentru Tjmuerte):

Da

| Tjmuerte explică (pentru 50cent50):

Multumesc happy

| 50cent50 a răspuns (pentru Tjmuerte):

winking

| DeshiBebe a răspuns:

Pai pana seara sau maxim maine.
Asa este si nimfa meahappy