| Simona_Gabitza_1984 a întrebat:

Buna seara.Am o pereche de perusi de 2 ani,azi a murit femela,aseara a scapat din cusca si a zburat prin camera, a prins-o mama mea, dar i-au cazut sau zburat toate penele acelea lungi de la coada...si azi a murit. S-o fi lovit in zborul ei, nefiind invatata sa zboare, ca nu le dau drumul din cusca.Perusul mascul este bine, sanatos.Are 2 oglinzi in cusca, sa nu se simta singur.Sa ii iau imediat o pereche sau sa mai astept?

38 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Penele unei pasari nu cad singure, cu atat mai mult in zbor, probabil ca au fost smulse cand a prins-o si atunci a ranit-o atat de rau, ca a omorat-o.
Ideal este sa-i cumparati o alta pereche, findca oglinzile nu tin loc de partnera.

| iulia0514 a răspuns (pentru Violleta2022):

Violeta păsările naparlesc și de asemenea le pot cădea penele din mai mulți factori de exemplu, stres paraziții, boli metabolice avitaminoza, condiții nefavorabile de detenție etc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru iulia0514):

Naparlirea nu inseamna sa-i cada toate penele din coada intr-o seara, cum s-a intamplat cu pasrea asta si nici nu-i caz de boli metabolice, ci pur si simplu a fost prinsa de coada in fuga ei si i s-a smuls penele toate din caoada. asta a spus copilul asta.
Socul a fost masiv si Dumnzue stie ce i-a mai smuls sau cum a lovit-o, de aceea a murit in noaptea aia.

| iulia0514 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ieri ai scris citez "penele păsărilor nu cad niciodată " dacă scrii ceva asumați! Am o întrebare dacă ești amabila să-mi răspunzi desigur! Copiii tăi nu au avut animale de companie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru iulia0514):

Dupa cum vezi mai sus in pagina, am scris asa:
" Penele unei pasari nu cad singure"

NU am scris nicaieri: "penele pasarilor nu cad niciodata"!

| iulia0514 a răspuns (pentru Violleta2022):

Normal ca nu scrie dacă ai modificat răspunsul! Dar nu mi-ai răspuns la întrebare! Copiii tăi nu au avut/au animale de companie?

| blackann a răspuns (pentru iulia0514):

Ea mereu modifica, dupa ce e corectata si nu-si asuma ce spune initial. Asteapta-te s ate blocheze in curand. asa e ea. rolling on the floor

| blackann a răspuns (pentru blackann):

Dar iti pot raspunde eu. cu siguranta copiii ei nu au avut si nici nu vor avea animale. Sigur ii e sila de par/blana/pene. Dar ea sugereaza ca e normal ca in scoli sa fie pusi elevii sa spele parchetul, sa stearga geamuri... ca asa sunt educati si asa se face in Japonia. Probabil copiii ei (saracii)... sunt tratati ca in armata. Animalele au suflet pur si persoanele rele ca ea nu agreeaza animalele.

| iulia0514 a răspuns (pentru blackann):

Dacă ma blochează dă dovadă imaturitate!

| iulia0514 a răspuns (pentru blackann):

Aștept să-mi răspundă! În Japonia copiii fac benevol curățenie în clasă e o situație complet diferita!

| blackann a răspuns (pentru iulia0514):

Pai asa face ea... pe mine m-a blocat din prima pentru ca am corectat-o la ceva si dupa si-a editat raspunsul. laughing mi-au spus mai multi useri care s-au plans de atitudinea ei, fix acelasi lucru... asa ca nu o lua personal, mai mult nu poate. laughing

| iulia0514 a răspuns (pentru blackann):

Nu ma stresez! Sincer e ultima mea grijăhappy eu nu editez nimic îmi asum ceea ce scriu și recunosc ca fac greșeli scriu repede și de multe ori nu verific dacă scriu o prostie asta e asa rămânelaughing

| iulia0514 a răspuns (pentru blackann):

Nu poți compara Japonia cu România, repet copiii din Japonia fac asta benevol nu îi obliga nimeni e ceva normal la ei!

| blackann a răspuns (pentru iulia0514):

Pai eu stiu, dar ea sustine sus si tare altceva... laughing)

| iulia0514 a răspuns (pentru blackann):

Fiecare cu ideile lui!

| Violleta2022 a răspuns (pentru iulia0514):

Nu am modificat nimic!

Si da, copii mei au avut atat pasari in colivie cat si pisici si caine.
Inca mai avem, caini si pisici, ca pasarile le-au avut cat au fost mici, acum sunt adulti si au animalute la ei acasa si eu la mine acasa.

| iulia0514 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok în fine poate am avut halucinații vizuale! Dacă au avut ce crezi ca au simțit în momentul în care le-a murit un animalut? Și ce pare ar avea despre tine daca cineva le-ar spune ca tu le-ai omorât animalu de companie!

| Violleta2022 a răspuns (pentru iulia0514):

Si cu ce-ai ajuta daca tu minti, doar ca sa para ca le-ai spus o mincinoasa frumoasa, cand adevarul sta taman in manipularea violenta a pasarii?

| iulia0514 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pasarea era bolnava și punct. Tocmai m-am convins ca nu ai copiii altfel dădeai dovadă de mai multa empatie! Cat despre minciuna nu cred că ești indicată sa judeci având în vedere că si tu mai minți pe aici happy schimbi răspunsurile și după acuzi oamenii nu e frumos! Păcat ca uneori chiar ai dreptate! Ma poți bloca dacă asta te face sa te simți binehappy

| Violleta2022 a răspuns (pentru iulia0514):

Tocmai m-ai convins ca esti imatura, cu asemenea comportamnet!
Nu am schimbat nimic, femeie, esti mioapa!

In ce priveste copii, ii am si asta pot confirma cunoscutii mei personali de pe forum si adminul de asemenea, care stie cine sunt in realitate si unde este locatia mea.

Dar nu trebuie sa ma justifc in fata unei femei cu temperament de fetita razgaiata, care s-a suparat ca nu-i ca ea si nu vreau sa mint.
Hai, ocoleste-ma daca nu-ti plac raspusnurile mele, ca nu trebuie sa ma inghiti!

| iulia0514 a răspuns (pentru Violleta2022):

Vai ce temperament si ce limbaj frumos! Felicitări!

| Violleta2022 a răspuns (pentru iulia0514):

Multumesc.
Asemenea si tie!

| blackann a răspuns:

Cu siguranta nu i-a smuls mama ta penele. Probabil era bolnava si d-aia i-au si cazut...se intampla des la perusi.

Nu te lua dupa Violetta, ca habar n-are ce vorbeste, ea asa se baga peste tot doar pentru ca se plictiseste si forumul asta e viata ei.

Ar fi bine sa ii iei pereche cat mai repede, da.

| Simona_Gabitza_1984 explică (pentru blackann):

Ea oricum statea mereu umflata in pene si dormea in ultimul timp mai mult...Masculul e foarte activ si canta toata ziua.Nu e bolnav, parerea mea.Cand i-am luat acum 2 ani s-au iubit, giugiulit, se hraneau unul pe altul, a calcat-o de vreo 2 ori.Adica s-a comportat normal.

| blackann a răspuns (pentru Simona_Gabitza_1984):

Pai asta zic... sunt sanse sa fi fost bolnavioara de ceva timp... de asta. sad

| iulia0514 a răspuns:

E posibil sa se fi speriat și a avut un soc sa ști ca și inima animalelor cedează la fel ca a oamenilor, faptul ca iau căzut penele poate indica ca a avut o problema dinainte sau pur și simplu era în perioada de naparlire sau poate avea paraziții eu te sfătuiesc ca înainte sa aduci o alta pereche sa duci masculul la veterinar pentru a putea exclude viitoarea infestare a acestuia în caz ca cel pe care îl ai are probleme! Sunt sigura ca mama ta nu ia făcut rău!

| Simona_Gabitza_1984 explică (pentru iulia0514):

Pana in momentul cand a prins-o mama mea a avut toate penele, mai ales cele lungi de la coada au fost mereu acolo, nu au cazut niciodata.Le mai cade puful acela dar pene lungi nu prea.

| iulia0514 a răspuns (pentru Simona_Gabitza_1984):

Din câte ai explicat mai sus ea era deja bolnava, chiar dacă nu scăpa din colivie tot ar fi murit! Poți sta liniștită mama ta nu ia făcut rău din păcate asta e viața animalutele mai și mor sad

| blackann a răspuns (pentru iulia0514):

I-a*

deja nu mai e ca "n-am observat"... o data e greseala, a doua oara deja nestiinta.winking

| iulia0514 a răspuns (pentru blackann):

Corect îmi asum! Cu toți greșim dar măcar poți desluși ceea ce am scris și nu ai avut nevoie de un dicționarlaughing

| iulia0514 a răspuns:

Părerea mea este ca înainte sa dam un sfat sa ne documentam un pic înainte sau dacă nu știm sa nu spunem nimic e simplu!

| blackann a răspuns (pentru iulia0514):

Pai explica-i tu Violettei... ca ea nu se documenteaza, este Mafalda acestui TPU.

| iulia0514 a răspuns (pentru blackann):

Oricum nu cred că tine cont de părerea mea deci nu are rost să-mi tocesc tastaturahappy

| blackann a răspuns (pentru iulia0514):

"Socul a fost masiv si Dumnzue stie ce i-a mai smuls sau cum a lovit-o, de aceea a murit in noaptea aia."

rolling on the floor))) Doamne fereste!

| iulia0514 a răspuns (pentru blackann):

Acum ma întreb ce altceva m-ai putea să smulga!

| iulia0514 a răspuns:

Vio scumpo nu-mi aduc aminte sa fi avut un asemenea limbaj colorat ca al tăulaughing da na depinde de educația fiecăruia! Și sincer nu sunt impresionata de faptul că te cunoaști cu administratorul forumului! Știu ca verifici ce am scris, îți doresc mult noroc și încetează sa mai minți nu e frumos:*)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am și eu peruși și îți spun ceea ce am citit pe net.
Au spus că perechea de papagali pe care îi alegi și stau apoi în cușca ta sunt loiali pe viață. A spus că dacă unul moare la scurt timp va muri și perechea lui deoarece ei au o loialitate și iubire imensă pentru perechea lor. Tot pe net am găsit că e mai bine să nu alegi altă pereche pentru el/ea rămas pentru că îi provoci mai mult rău decât bine tocmai din ceea ce ți spuneam mai sus.

Iar cineva mai mi-a spus recent o fază și mai tare, că se spune că trebuie să ai grijă tu sau vânzătorul atunci când îi cumperi, că ei, dacă au stat mai mult timp în cușcă și mai mulți se atașază de un alt papagal, fiecare și atunci când îi iei e musai să-i iei perechea de care s-au atașat ei, că dacă nu, vor suferi și de aici și probabilitatea ca ei să nu se prea suporte în cușcă.