| IORDACHELANAMARIASITEDEPISICI1972 a întrebat:

Buna seara, am o pisicuta,nu are inca un an dar a intrat deja de doua ori in calduri. Prima oara a fost bine,a trecut cu usurinta peste stare dar a doua oara cred ca am dat nonovulin prea mult, o pastila pe zi(asa am primit de la farmacia veterinara sa administrez).
Acum vine problema mea, pisica mea este apatica si pare ca nu are vlaga, nici de jucat nu-i mai arde.Am gresit eu oare doza, ce sfat imi dati?

11 răspunsuri:
| nuspuncinesunt2 a răspuns:

Buna...Farmacista aia nu ti-a zis ca prima data trebuie sa treci pe la veterinar? Adica nu e prea normal... Pisicile dupa varsta de 6 luni pot fi sterilizate.Dar pastile? Nu am auzit in viata mea.Si ma pregatesc pentru acusi sa intru la liceu pe profil biologie chimie si dupa facultatea de medicina veterinara.Ar fi bine sa treci pe la Veterinar.Adica daca pastilele alea le poti lua doar cu o foicica scrisa de un doctor dar ea ti-a dat asa sa scape de tine? Nu poti fi sigur niciodata.Eu iti dau un sfat.Azi nu-i da pastiluta, si maine du-te la veterinar sa fi sigur ca nu pateste ceva.Sunt sigura ca deja pisicuta e parte din familie si ti-ar fi super greu sa stii ca i s-ar putea intampla ceva.
Sanatate!

| Catrice a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

laughing E farmacie veterinara, ce prescripție vrei? Și da, se dau anticoncepționale la animale.

O pastila e exagerat, se da jumătate de pastila timp de 6 zile (3 pastile adică). E cam imposibil ca nici într-un an de zile sa intre de 2 ori în călduri, mai ales ca e pui.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Catrice):

Dupa varsta de 6 luni poate intra in calduri si de trei ori.Nu a specificat cate luni are.A zis ca nu are nici un an.Nu a zis ca are aproape 12 luni, 11 luni, 10, 9 sau 8.

| Catrice a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Toate pisicile pe care le-am avut (și nu doar ale mele) au intrat prima data în jurul vârstei de 9 luni. Și cam asta e regula. Se sterilizează la 6 luni tocmai în ideea de a nu avea încă primul ciclu.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Catrice):

Am avut vreo 12 pisici pana acum.Acum mai am doua care au fatat luna trecuta.Una avand doar 7 luni a fatat un singur pui, iar cealalta (i-a fost mama primei) a fatat 4 pui.Ieri dimineata am mai gasit un pui de pisica in fata portii plouat si l-am luat in casa. Deci in momentul de fata am 8 pisici. Dintre care 2 nu mai sunt pui. Deci, imi poti explica atunci cum a fatat la 7 luni, si maica-sa a mai fatat o tura doar dupa 7 luni? Minune,magie,univers, Dumnezeu, care e explicatia? Si nu-mi spune,, Tu nu stii cate luni are", ca ba chiar stiu.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Catrice):

Si ma scuzi daca par enervanta, dar nu vreau sa fiu.Dar mi se pare ciudat...Si nah, sunt si fecioara tongue

| Catrice a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Astea lăsate de obicei au 6-8 săptămâni. Ai luat în calcul asta?
Am avut mai multe pisici decât tine și nici una nu a intrat în călduri mai devreme de 9 luni. De 2 ori am pățit sa intre de 2 ori pe an cu 2 pisici care nu stăteau pe acasă și au fătat prin vecini, după ce au pierdut puii.
Am avut pisici care au intrat prima data în călduri după 2 ani, una de 2 în același an după deloc, cealaltă avea probleme de sănătate.

| Catrice a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Ciudat e ca una din pisicile mele actuale a intra prima data la 11 luni și ceva thinking
Auzisem ceva teorii cum ca ar fi din cauza hranei, a unor factori genetici.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Catrice):

Ok,inteleg ca ai avut mai multe pisici ca mine.Dar la mine chestia e ca timp de 5 ani mama mea a fost plecata in strainatate si casa de unde stam noi la tara a ramas pustie. Fapt pentru care timp de 5 ani nu am mai avut pisici.Asta gasit e pui.Are maxim o saptamana.Sigur a fatat pisica cuiva din sat si ca om mare si bun si iubitor de animale ce e, probabil in timp ce se ducea la slujba a aruncat puiul care nu are nici macar o vina, in fata portii mamei.Nici ochisorii nu ii are deschisi saracutul. Avem noroc ca are lapte si de la celelalte doua pisici.
Sincer acum, dupa ce aud atatea despre pisicile tale...Ma si mir... Daca stiai ca sunt bolnave, de ce nu le-ai dus la veterinar? De ce le-ai lasat sa piarda puii?

| Catrice a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

I-a pierdut ca ii omorâse cineva, eu nu eram acasă doar bunica și când m-am întors ea fatase de o zi pe undeva, nu acasă.
Aceea bolnava luase tratament și una din ele influentase ca în aia 2 ani nu avusese ciclu deloc.

| IORDACHELANAMARIASITEDEPISICI1972 explică (pentru Catrice):

Pare imposibil dar este adevarat, si cand vezi cum ghemotocul ala mic de blana se izbeste pe jos si miorlaie faci orice numai s-o vezi linistita.Nu este prima pisica pe care o adopt dar nici una nu a intrat asa repede in calduri, si nici la un interval de doua luni. Acum este mai bine.