| anonim_4396 a întrebat:

Avem un pisoiaș în vârstă cam de 3 anișori,adoptat și vrem sa îi facem carnețelul de sănătate și microciparea. Mâine o să mergem cu el sa vedem ce vaccinuri se pot face la vârsta lui. Este deparazitat și intern și extern săptămâna trecută cu Stronghold extern și intern cu Cestal. Pisica noastră are făcute mai multe investigații făcute cum ar fi test FeLV-FIV >- negativ, test microfilarii >- negativ etc. Ar trebui sa iau și aceste rezultate cu mine? Sunt necesare în carnetul de sănătate? Va mulțumesc.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 3 ani nu mai este pisoias, este deja adult in toata regula, iar carnetul de sanatate cu vaccinurile si deparazitarea, trebuiau facute de cat era micut, de cateva luni.
Luati toate documentele cu ce i-ati facut pana cum, ca medicul veterinar sa stie ce anume mai trebuie facut, sau repetat si la ce distanta sa faca planificare.

| HoneyBell a răspuns (pentru Violleta2022):

Am precizat că este "adoptat". Cine sa îi facă carnet de sănătate cand era micuț daca eu l-am salvat de pe strada adult? Știu că trebuiau făcute încă de când era puiuț dar daca nu de mult l-am găsit, m-am gândit că inca se mai pot face antirabicul și toate cele necesare.Mai avem o pisica cu toate analizele la zi dar nu știam dacă in carnețel o să fie trecute și toate analizele precizate mai sus. O sa plecam in străinătate peste puțin timp și avem nevoie sa fie și pisicile noastre cu "toate actele in regula" ca sa nu întâmpinăm probleme la vama sau oriunde este necesar.In fine, întrebarile erau altele dar îți mulțumesc mult și îți doresc o zi buna!

| Felys a răspuns:

In carnetul de sanatate al animalelor se trec absolut toate tratamentele, analizele care se fac, deci da, sa le ai la tine cand mergi la cabinet cu motanul