| Al_Ella_1986_HVKt a întrebat:

Catelusa mea are cancer in faza terminala si nu mai poate fi salvata. A paralizat, vomita si refuza mancarea (bea doar apa). O tin in casa, intrebarea este va avea dureri sau se va stinge linistit?

Răspuns Câştigător
| Peridava a răspuns:

Nici nu va plange. Cainii sufera in tacere. Dar din ce spui, are deja dureri mari. Daca vomita, zilele sunt numarate. Am vazut toate astea la catelusa unei vecine. Mai bine sfatuieste-te cu medicul veterinar pentru momentul cand ii vei alina suferinta.

6 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Cu siguranta are dureri, intreaba medicul pentru confirmare.
Am si eu un motanel si eu l-as eutanasia daca ar avea ceva grav si e pe moarte si are dureri, nu as suporta sa il doara ceva si sa sufere... sad
Imi pare rau pentru catelusa ta.

| Al_Ella_1986_HVKt explică (pentru alina2k18):

Nu plange semn ca inca nu are dureri, dar ma tem sa nu inceapa durerile. Nu vreau sa o vad suferind.

| Al_Ella_1986_HVKt explică (pentru Peridava):

Eu as chema medicul veterinar ca sa o eutanasieze dar mama nu vrea, spune ca nu poate face asta si prefera sa o lase pe Tina sa sufere. Ea sufera cumplit si pe mama nu o intereseaza dar cica o doare sufletul.

| Peridava a răspuns (pentru Al_Ella_1986_HVKt):

Mama ta nu se gandeste ca asa mai mult o chinuie? Nu e pacat ca sufera? Off, egoismul!

| Al_Ella_1986_HVKt explică (pentru Peridava):

Nu se mai chinuie. Catelusa mea a murit acum 2 saptamani, in aceiasi seara cand am postat intrebarea aici.

| Peridava a răspuns (pentru Al_Ella_1986_HVKt):

Nici nu va plange. Cainii sufera in tacere. Dar din ce spui, are deja dureri mari. Daca vomita, zilele sunt numarate. Am vazut toate astea la catelusa unei vecine. Mai bine sfatuieste-te cu medicul veterinar pentru momentul cand ii vei alina suferinta.

| Felys a răspuns:

Eu am avut un caine care a muritde cancer, este groaznic si ca si mama ta nu am putut sa imi eutanasiez cainele si regret acum ca i-am facut sfarsitul zilelor un calvar doar pentru ca nu puteam sa accept finalul.Din pacate animalele nu au gura sa spuna cat de rau le doare si nici nu prea se exteriorizeza decat atunci cand durerile sunt criminale. Daca as mai fi odata in situatia de atunci cu siguranta nu as mai lasa cainele sa se chinuie, as chema doctorul pentru eutanasiere asa cum te sftatuiesc si pe tine.Imi pare rau pentru suferinta ta dar din pacate cainii au viata mult prea scurta si trebuie sa fim constienti ca nu vor trai cat noi si vom trece peste pierderea lor de mai multe ori prin viata. Catelul care l-am luat dupa moartea celuilalt este o minune si o iubesc de 10 ori mai mult decat pe precedentul.Cu siguranta vei gasi si tu alinarea dupa trecerea in nefiinta a celui pe care il ai in momentul cand vei gasi un inlocuitor