Întrebare recomandată | Deism a întrebat:

Bună seara! De curand mi-am luat un pui de amstaff, femelă.(4 luni jumatate spre 5)Mi-ar fi de mare ajutor daca oamenii ce poseda aceasta rasa de caini mi-ar da niste sfaturi in privinta plansului din timpul noptii,al muscatului, al faptului ca isi face nevoile peste tot. Am citit o gramada de articole care se bat cap in cap cu dresajul acestei rase si am inteles ca e normal sa aiba un comportament haotic insa as vrea ca cineva sa imi explice pas cu pas ceea ce trebuie sa fac pentru ca daca ma mai apuc sa citesc despre asta mai mult ma incurc si prefer pe cineva care a trecut prin asta sa imi explice mai amanuntit cum.ar trebui sa ma comport ca totul sa fie in ordine. Ah si mentionez ca atunci cand musca foarte tare si nu elibereaza mâna ii mai dau cate o palma peste fund si ii spun nu(am inteles ca ar fi bine,am inteles si ca nu ar fi bine)... Majoritatea spun ca atunci cand aceasta rasa sare calul sau exagereaza in vreun fel,bataia o face sa revina la normal. Eu ce sa mai cred? Si in legatura cu dresajul,e prea mica pentru pasii de bază? Unii spun ca da, altii spun ca ar trebui inceput de acum. Dar si daca ma apuc de acum simt ca e in zadar pentru ca e o catelusa foarte haotica.please help

Răspuns Câştigător
| BogDBF a răspuns:

Majoritatea e proasta. Nu stiu unde ai citit tu ineptiile mentionate, insa trebuie sa fi constienta/constient de un singur lucru: rasa de caini pentru care ai optat este o rasa dominanta, o rasa a carei educatie trebuie sa fie PRIORITARA pentru tine. Bataia in formatul pe care il aplici tu NU ESTE BUNA. Cainele, in general, NU SE BATE. In situatii exceptionale, repet EXCEPTIONALE, poti folosi un ZIAR pe care sa-l rulezi si sa il lovesti (nu in cap, nu in fata) la fund. Ziarul il va speria prin zgomotul pe care-l face. Ceea ce iti recomand este sa-ti folosesti VOCEA. Pentru un caine vocea stapanului este cel mai PUTERNIC stimulent. Astfel trebuie sa lucrezi cu el comunicand foarte mult si folosindu-ti inflexiunile vocii in functie de situatie. Cand vrei sa-l recompensezi, foloseste o voce calda, blanda, felicita-l si mangaie-l. Cand il certi FOLOSESTE un ton dur, SEVER, PUTERNIC (INSA FARA SA ZBIERI LA EL) si pedepsete-l. Iti voi da un exemplu : cainele isi face nevoile in casa dupa ce tu deja l-ai scos afara (apropo, cand il scoti afara sa-si faca nevoile e foarte important ca dupa ce si le face sa-l recompensezi cu o bucatica de ceva din care-i place: cascaval, ceva suplimente speciale etc. iar pe perioada in care-l tii afara in acest scop sa-i dai frecvent comanda "FĂ PISU! FĂ PISU! MAX-de exemplu- e băiat bun si face PISU! Dupa ce si-a facut nevoile il mangai, il feliciti si-i dai recompensa).

Cum spuneam, daca dupa ce vii de afara cainele isi face nevoile in casa, IL IEI si IL DUCI langa locul in care si-a facut nevoile tinandu-l ferm si aproape de opera sa, si ii spui puternic si raspicat : "NU E VOIE! NU E VOIE! NU E VOIE SA FACI PISU IN CASA!". Apoi, il iei si il duci intr-un loc ca si pedeapsa unde il tii sub supraveghere o perioada. Sub supraveghere inseamna ca nu-l lasi sa parasesca perimetrul, iar daca o face, il duci inapoi in "locul de pedeapsa".

In legatura cu muscatul - cred cainele tau are reactia asta intrucat tu te joci cu el in mod agresiv. Cu un caine nu e bine sa te joci stimulandu-i aceste aptitudini, de a musca. Adica nu il strangi de bot, nu il lovesti (in joaca cu diferite obiecte in cap, bot, cum fac unii cretini). Trebuie sa fii constienta ca ai ales o rasa extraordinara de caini, dar care daca-l educi PROST DE MIC, poate deveni LETALA, intrucat in gena lor exista o oarecare agresivitate, care din fericire poate fi controloata si eliminata de cand cainele e mic.

Trebuie sa fi responsabil si destept ( nu idiot si superficial) in ceea ce priveste acest animal. E important sa comunici, sa socialzezi cu el si sa faci pe cat posibil din el un caine sociabil si cu celelalte animale si oameni. Asta nu inseamna ca lasi pe toata lumea sa puna mana pe el oricand, insa trebuie sa obisnuiesti cainele cu celelalte vietuitoare, sa-l faci sa inteleaga ca nu reprezinta un pericol si ca e ok sa socializeze.

Eu iti recomand sa te adresezi si unui instructor canin. Nu citi toate mizeriile de pe internet.

P.S : cand cainele te musca si nu elibereaza, cum spui tu, faci la fel: il certi : NU E VOIE! NU E VOIE SA FACI ASA! Dupa care il duci la locul de pedeapsa unde il tii o perioada. E important sa stie ca atunci cand greseste va fi pedepsit si ca tu esti foarte ferm in sensul asta. Este, de asemenea, foarte important ca tu SA AI O ATITUDINE DISCIPLINATA SI NU HAOTICA FATA DE CAINE si apoi sa ai pretentia ca el sa faca la fel. Adica nu te prostii in fata lui, nu-l stimula sa fie violent prin jocuri idioate, adopta o pozitie autoritara fata de el dar blanda in acelasi timp. Trebuie sa-l faci sa inteleaga ca tu esti stapanul si el trebuie sa te asculte, dar in acelasi timp ii esti si prieten. Rasa ta e o rasa dominanta pe care daca nu ajungi sa o domini tu, te va domina el pe tine si crede-ma ca asta poate avea consecinte grave. Daca te uiti pe Youtube, ai sa vezi o multime de filmulete cu amstafi foarte SOCIABILI si iubitori, mai ales cu copii. Sunt niste caini EXTRAORDINARI, dar doar daca tu ii educi sa fie asa. IN caz contrar sunt si nu exagerez, arme letale atat pentru tine cat si pentru cei din jurul tau. Tine de tine sa faci sa fie un caine docil, bland, loial, iubitor si intelept. NUMAI DE TINE, intrucat cainele, te asigur, ca are acest potential.

Un alt aspect important pe care trebuie sa-l stii, este acela ca ORICE CAINE, pana la 8 luni, 1 an, ISI FACE NEVOILE IN CASA. Asta va fi din ce in ce mai rar, adica deja spre 8 luni foarte rar va mai face. Trebuie deci sa ai rabdare multa si sa sa fii perseverent, sa intelegi ca trebuie sa te implici si ca acel animal nu e doar o distractie, ci mai ales o responsabilitate. Nu stiu cati ani ai, dar te vad confuz si mi se pare ca vei lua multe decizii gresite cu acel caine. Iti recomand sa te adresezi unui specialist, macar pentru consiliere. 4 luni nu e o varsta mica IN NICIUN CAZ. Cainele poate fi educat, e recomandat sa inceapa sa fie educat.

1 răspuns:
| katy a răspuns:

Buna,amstafful e o rasa foarte inteligenta.Invat-o de pe acum dresajul de baza, cu bataia nu faci nimic.Invat-o cu locul ei, sezi, astea uzuale.Trebuie neaparat sa o dezveti de muscat, ea acum e mica, dati seama cand va fi mare ce va fi.Da-i jucarii dure, pe care sa le roada si zilnic fa-i dresaj, dandu-i mereu o recompensa