| ancutsza a întrebat:

Buna seara,

Din pacate ne aflam in sezonul geros si cu parere de rau afirm ca ma simt indurerata profund de faptul ca atat de multe animalute se gasesc pe strazi, flamande atunci cand termometrele arata multe grade cu minus.Intrebarea mea ar fi-Se pot accesa fonduri europene pentru construirea de adaposturi/clinici veterinare pentru animalele fara stapan?

Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Se pot, insa este foarte greu sa obtii acele fonduri. Nu mergi la ei, le zici ca vrei bani pentru o cauza nobila, iar ei te cred pe cuvant. Cauta putin in google, ai nevoie de sustinerea unor adulti, eventual o firma sau o persoana fizica autorizata, ai putin de umblat si chiar si asa de multe ori raspunsul e negativ.
Te poti implica in centre de voluntariat, sau le duci la tara sau undeva si le cauti stapani pe site-uri de adoptii, sau pur si simplu le dai de mancare prin zona unde vezi acele animalute.
din pacate nu pot fi toate salvate, unii au deja animale adoptate, altii nu au posibilitatea sa le tina, poti incerca macar putin sa le faci viata mai frumoasa.

3 răspunsuri:
| tacitacitaci a răspuns:

Da.

| vocea a răspuns:

Sunt si oameni pe strada care nu au pe nimeni, iubesc animalele dar eu le tin in curte daca si voi le iubiti luatile acasa nu le lasati pe drum.

| NoFeelings a răspuns:

Din păcate, la noi in Romania, până și adăposturile autorizate sunt doar niste iaduri pentru animale, în care se mănâncă unul pe altul.
Este foarte greu sa obții fonduri, dar dacă găsești un adăpost super ok, încearcă să te implici intr-un centru de voluntariat, în care sa le prezinți cazurile și propunerile tale.