| 400kg a întrebat:

Rog seriozitate acestei intrebari.
Am un pui de rottweiler de 5 luni, care nu a primit nici un vaccin, am fost cu el la veterinar si medicul veterinar mi-a prescris o reteta cu medicamente pentru el care sunt bune pentru cateii fara vaccinurile facute, cu vitamine si altele, astazi le-am cumparat si i le-am dat, dar catelul nu vrea sa manance. De ieri pana acuma nu a mancat nimic. Nici macar carnea nu o mananca... Este foarte bolnav si nu stiu ce as putea sa ii dau sa manance. Nici lapte nu vrea sa bea nici ceai, nimic. Doar apa. Si medicul veterinar mi-a spus sa nu ii dau apa, doar ceai cu putin zahar si sare. Dar nu stiu ce sa ii dau. In doua zile a slabit imposibil de mult. Zici ca nu este el. Nu stiu ce sa fac cu el sa manance pana maine, ca maine a spus medicul ca o sa primeasca ceva injectii si s-ar putea sa isi revina. Vomita ii merge burta si multe altele. Nu poate sa stea in picioare. Ce as putea sa ii dau de mancare macar sa isi faca efect medicamentele alea? Nu mananca supa, carne... nu bea laptem, iaurt. Alte idei nu am.

5 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

In primul rand trebuie dus la veterinar. La alt medic!
Mai exista si veterinari care nu isi cunosc meseria. Din nefericire tu ai dat peste unul. Schimba urgent medicul veterinar. Un veterinar bun nu lasa niciodata un caine nevaccinat! Si nu da vitamine pentru catei ca sa nu le mai faca vaccin!
Se poate sa aiba reactia asta tocmai de la medicament! Il omori daca nu il duci repede la alt veterinar!
Sau mai rau, ar putea avea o boala grava.
Starea lui se va agrava din ce in ce mai mult. Nu in zile, ci ore! Nu e de glumit la vasrte mici.
De ce nu ai cerut sa-i faca vaccinurile? In mod normal schema de vaccinare se terima la 3 luni. Credeai ca scapi sa mai dai banii nu?

| Anamaxino a răspuns:

Probabil are Parvoviroza. daca a iesit afara si nu i-ai facut niciun vaccin!

| SugarKoKonut a răspuns:

Eu zic sa ii se faca injectiile mai intai,iar daca statea lui se imbunatateste, incepi sa ii dai apa, lapte da nu incepe direct cu carne.Dar daca injectiile nu au niciun efect asupra lui, cred ca are de-a face cu o boala, ca care v-a trebui sa il duci la unn spital

Răspuns utilizator avertizat
| ABY2002 a răspuns:

Am si eu un pui de rott de 5 luni, eu i-am facut doar 2 vaccine, al meu nu prea vrea sa manance... pot sa ii dau orice, mananca putin doua trei guri si gata pleaca, nu pune deloc pe el, frati lui sunt mai mari ca el inca odata... De o sapt i-am luat Royal Canin si a pus pe el 5kg in plus. ASA ca te sfatuiesc sa ii iei roial canin si daca nu vrea sa il manance asa ii pui multe bucatele in apa sa se dizolve si sa vezi ca o sa se ingrasa cat ai zice peste. Bafta. Funda plz am mare nevoie.