| MihaelaElla97 a întrebat:

Scriu aici, la ora asta tarzie in speranta ca cineva imi poate raspunde. Am de aproape un an un catel de talie medie (nu este de rasa) si am o mica problema cu el. In aceasta seara s-a trezit de vreo 4 ori si efectiv timp de cateva secunde scoate zgomote ciudate..nu stiu ca si cum s-ar sufoca sau ceva de genu. Il voi duce la veterinar dar asta luni pentru ca atunci voi gasi deschis. vreau sa stiu ce pot face pana atunci in caz de se mai intampla? E ceva grav?

9 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Posibil sa ii fi ramas ceva in gat. Va tot scoate zgomotele alea pana cand va elimina sau inghiti ce i-a ramas acolo. Pana luni cand se deschide cabinetul poti incerca sa vorbesti la telefon cu un veterinar. Sanatate lui cutzu'!

| Violleta2022 a răspuns:

Catelul tau este posibil sa nu aiba nimic, in anumite situatii, cand viseaza, atata cateii cat si pisicile, scot sunete ciudate, deschid gurita si mimeaza un muscat sau marait, ori cum ar manca ceva... nu trebuie sa te sperii sau ingrijorezi, decat daca: nasul ii este uscat si crapat, insemnanad ca are febra si asta este semn de infectie sau raceala, caz in care il duci direct la veterinar.
Inca ceva, daca in camera este foarte cald, atat oamenii cat si anlimalele simt disconfort si nu dorm bine. temperatura in camera ar trebui sa fie 20 de grade Celsius, ca sa fie confortabil pentru toata lumea si sa dormiti bine.

Pentru mine nu-i o ora tarzie, dimpotriva, este dimineata devreme, fiindca triesc pe alt continent (alt meridian).
Ca mine, mai sunt utilizatori prezenti pe TPU, in tura de noapte!

| MihaelaElla97 explică (pentru Violleta2022):

Da dar aici nu prea e vorba de vise. E vorba de faptul ca se aude inainte ca si cum ar sughita putin si apoi se ridica si incepe sa faca urat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaelaElla97):

Verifica-i nasul!
Cat priveste faptul ca se comporta ciudat, poate fii si epntru ca aude zgomote afara, pe la vecini, pe strada, prin alte camere, chiar si un gandac ssau soarece, ii pot deranja somnul.
daca ti se pare ca-i ceva rau cu cainele, poti sa-ti trezesti parintii si sa-i rogi sa se uite ei la caine.

| Nume2 a răspuns:

Sunt de acord cu AnnaMaria2017. Dar un caine poate avea nasul uscat si cald si de la temperatura din camera. La caini raceala este o afectiune care da simptome de nas uscat si cald. In acest caz animalul are si secretii nazale, stranuta, are stari de raguseala si tuse. Probabil i-a ramas ceva in gat, ai grija la alimentatie si nu ii da oase. Verifica-i comportamentul toata ziua, orice iti pare neobisnuit cu el ar trebui spus medicului. Sau poate, chiar m-as bucura sa am dreptate cu asta, viseaza urat. Al meu s-a trezit latrand sau plangand dintr-un vis.

| Mihaela_Anna_1997 a răspuns:

Incearca sa i dai un pahar cu apa si scoate-l putin afara poate nu poate sa respire dai cu apa pe fata si fii foarte atenta cu el poate sa se sufoce... stai cu ochii pe el pana crezi ca si-a revenit ..ps. sper ca am fost de ajutor!

| MihaelaElla97 explică (pentru Mihaela_Anna_1997):

Speram sa fie doar ceva trecator. Multumesc pentru raspuns!

| Mihaela_Anna_1997 a răspuns (pentru MihaelaElla97):

Nu ai pentru ce! sper sa isi revina!

| JeJeleu a răspuns:

Ce a mancat? E inecat sau a mancat ceva stricat