| tonyc7 a întrebat:

Buna seara, TPU! Care credeti ca ar fi cea mai probabila cauza pentru care un motan mi-a disparut brusc de acasa de aproape o saptamana?
Precizez ca era foarte alintat si servit cu cea mai buna mancare, iar el dadea mereu semne ca se simte excelent pe proprietatea si in compania familiei mele... Si nici nu obisnuia sa plece des sau pentru mult timp prin vecini deoarece avea o curte destul de larga la dispozitie, unde il vedeam tot timpul...
Credeti ca daca nu mi-a venit in tot acest timp, ar mai fi sanse sa mai vina inapoi?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai vine. Deja a trecut cam mult timp.

| tonyc7 explică (pentru darrio2007):

Am citit unele cazuri cu motani care lipsesc si pe perioade mai lungi de acasa, pe motiv ca s-ar duce dupa femele in calduri (asta fiind perioada lor de imperechere), reintorcandu-se in cele din urma. Dar nu ma pot lua dupa povesti. Ma intereseaza strict stiintific aflarea unui raspuns, de la cineva care cunoaste bine comportamentul pisicilor, daca astfel de absente indelungate sunt firesti la unii motani.

| Adry05 a răspuns:

Dacă nu l-ai castrat a plecat după pisici. în principiu dacă nu i se întâmplă ceva ar trebui să revină

| tonyc7 explică (pentru Adry05):

Nu l-am castrat si nici nu cred ca o voi face vreodata.
E dovedit stiintific asa ceva? Ca daca nu iti castrezi motanul, pleaca de acasa cu zilele, saptamanile?

| tzionut a răspuns:

Raspunsul e nu. Daca nu a fost accidentat, sau ia mancat coada vreun caine, in caz ca era batran a plecat sa moara in afara casei. Asa fac motanii.

| tonyc7 explică (pentru tzionut):

Nu era batran. Vreo 2 ani avea si era destul de dezvoltat. Iar cu cainii (de talie mica) pe care ii am in curte, era chiar prieten, a crescut cu ei, dormea cu ei, manca cu ei, se mangaia si se mirosea cu ei. Mai vine din cand in cand un caine strain prin curte (de talie mare) pe care il gonesc mereu, dar sare gardul... Sa fie oare acesta,, suspectul"? Pisica e pisica totusi, are un instinct la cainele strain, mai ales ca-l vede mare, nu cred ca ramanea relaxata si la apropierea acestuia.