| Anonimul151 a întrebat:

Bună, sper ca aceasta sa fie categoria potrivita pentru întrebarea mea.

Cum se procedează cu contractul de adopție atunci când vrei sa dai niște pui de pisica spre adopție? Este ok sa îl fac?

O pisică (de afară) nu o țin în casă, a adus 3 pui, și aceștia stau afară în curte, însă le-am improvizat un loc unde se pot adăposti de vremea urata (ploi etc). Nu am dus puii la veterinar, nu au carnet de sănătate sau altceva. Asta ar fi o problemă dacă aș face un contract de adopție? Sau îl poate face (carnetul de sănătate, sterelizarea/castrarea - atunci când vor avea vârsta necesara) lei cel care adopta puiul/puii?

Contractul de adopție unde se face? La veterinar? Menționez faptul că nu am mai făcut un astfel de contract, însă îmi doresc sa ii fac pentru a-i ști în siguranță, astfel încât cu contract cel care ii adopta trebuie să respecte anumite condiții și legi. Dacă nu aș face contractul, există posibilitatea din păcate ca după un anumit timp sau chiar imediat puiul sa ajungă din nou pe străzi.

4 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Nu am auzit sa se faca asa ceva la pisici.

| Anonimul151 explică (pentru mi25):

Cine vrea poate să facă. Atât la pisici cât și la câini.

| mi25 a răspuns (pentru Anonimul151):

La caini da, la pisici nu am auzit, deoarece pisica nu poate fi tinuta in curte sau in casa numai. Dar ma rog, sunt oameni care considera animalele superioare omului.

| Anonimul151 explică (pentru mi25):

Există pisici care locuiesc într un apartament. Acele pisici e posibil să nu Iasă deloc afară, iar dacă ies sunt însoțite de către cel care are acea pisica, cu lesă bineînțeles pentru că pisicile de apartament sunt mai fricoasa când ies afara și șansele sa scape dacă nu sunt în lesa sunt foarte mari.

După cum spuneam, se face și la pisici. Te poți documenta și o sa vezi.