| andyarx a întrebat:

Buna, stie cineva cum se procedeaza ca sa imi fac permis pentru detector de metale in Romania?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Exista O.G. 43/2000 si Ordinul nr. 251/2004 care prevad modalitatile legale prin care poti obtine o autorizatie pentru cumpararea, detinerea si folosirea detectoarelor de metale. Problema este ca prevederile din respectivele acte normative se bat cap in cap. Adica:
- pentru a cumpara un detector de metale, iti trebuie respectiva autorizatie.
- pentru a obtine autorizatia, trebuie sa faci o cerere, pe un formular tipizat, in care trebuie sa precizezi seria si numarul de fabricatie ale detectorului si documentul fiscal prin care l-ai achizitionat.
Adica, poti sa cumperi daca ai o autorizatie pe care o poti obtine daca stii date pe care le poti otine numai dupa ce ai cumparat. Time travel, Romania style!winking

Totusi, exista o "portita". Sa gasesti un furnizor, persoana juridica, care sa fie de acord sa iti emita o factura proforma, in care sa treaca datele de identificare ale detectorului. Cu proforma, faci cererea si daca este aprobata, platesti detectorul si ai terminat.

1 răspuns: