| Ibrahim_Bianca_1992 a întrebat:

stie cineva de ce pestele meu BETA sta asuns, si de doua zile numai vrea sa mance?

Răspuns Câştigător
| AntoniaRules a răspuns:

E mascul sau femela?
Daca e mascul pro babil este un virus in apa. Daca e femela e in asa zisul "ciclu" in care ar fi foartr probabil sa aiba icre cu un mascul in apa. happy
Curata acvariul!
Dezinfectezal!

Bafta!
Funda? happy

| Ibrahim_Bianca_1992 explică (pentru AntoniaRules):

Buna, este a 5 zi si el tot nu manca nimic, am fost la PetShop-ul de unde l-am cumparat si mi-a dat solutia SERA Baktopur, am pus in apa, insa nici o imbunatatire. Abia mai inoata, nu stiu ce sa mai fac. Am respectat tot ceea ce mi-au spus la PetShop. sad

| AntoniaRules a răspuns (pentru Ibrahim_Bianca_1992):

Buna Bianca!

Te-as ajuta mai mult daca as sti daca e femela sau mascul.
In acest caz poate e bolnav.Verifica daca are pete albe sub el sau pe el. Daca da, aceasta e o boala fatala la pesti ce il poate chiar omora. sad

Nu pot sa te ajut prea mult.Trebuie sa stiu:
E mascul sau femela?
Are pete albe pe burta sau nu?

Ps.Mie astazi mi-a murit un peste(scalar). sad
Avea boala aceasta cu pete albe.Lam trata dar, cum am zis, e fatala.
Acum mai am 3 scalari, doi guppy si doi beta(femela si mascul).

Bafta multa!
Sper sa se faca bine! happy

| Ibrahim_Bianca_1992 explică (pentru AntoniaRules):

Pff. daca ma crezi nici nu stiu daca e femela sau mascul, de unde l-am cumparat nici ei nu stiau. Dar cred ca e femela, sta intr-un bol de 3 litri are planta naturala si nisip. De 5 zile numai manca, are ceva pe el alb, parca este ceva lipit de el si sta tot ascuns. Azi am vazut ca sta pe loc si da din aripioare, dar merge lent cu spatele. Si respira foarte greu.

| AntoniaRules a răspuns (pentru Ibrahim_Bianca_1992):

Imi pare rau!
E bolnav! sad
Aceleasi simptome lea avut si scalarul meu inainte sa moara.

Tratament:
-Picaturi de SERAbaktopur in apa
-Schimbarea apei, odata la trei zile
-Iubire, dragoste si rugaciuni in fiecare zi si sa speram ca se va face bine happy

Daca nu se va face bine sa nu te superi sau sa suferi, pentru dupa cum am zis, e o boala fatala si doar uni reusesc sa traiasca.

Cand ai luat pestele?
Sper sa se faca bine!

Pupici!happy

| Ibrahim_Bianca_1992 explică (pentru AntoniaRules):

Astazi a devenit mai activ, si se plimba prin acvariu. Insa tot nu vrea sa mance si tot respira greu. Fac tratamentul cu solutia aia, si sper sa-si revina curand. Merci pentru raspunsuri :*

| Ibrahim_Bianca_1992 explică (pentru AntoniaRules):

Are o luna pestele, de cand l-am cumparat!

| AntoniaRules a răspuns (pentru Ibrahim_Bianca_1992):

Te voi ajuta cu drag pana cand se va face bine, pentru ca iubesc animalele. :*

Daca isi va reveni e norocos!
Ii vei putea pune Lucky sau Luck. Sper sa isi revina.

Cum vad ca iubesti pesti(la fel ca mine) am hotarat sa imi imprasti bucuria cu tine:
Tocmai am venit de la Pet Shop si mi-am luat 2 Guppy si 2 Zebre.Sunt foarte fericita! happy
Inoata prin acvariu de bucurie toti!winking

Sa ma ti la curent!
Insanatosire gravnica pentru Pestisor! :*

| Ibrahim_Bianca_1992 explică (pentru AntoniaRules):

Ce frumosi sunt Guppy, m-am uitat pe google. Sa iti traiasca! Si eu vreau sa mai imi cumpar, insa sa vad ce se intampla cu Beta. Eu sper sa-si revina curand ca tare mult mi l-am dorit. Si nu il am decat de o luna. Ai acvariu mare? big grin

| AntoniaRules a răspuns (pentru Ibrahim_Bianca_1992):

Nu chiar foarte mare.Mediu. happy
Cum e pestele?

| Ibrahim_Bianca_1992 explică (pentru AntoniaRules):

Buna, azi sunt foarte fericita, deoarece pestele meu si-a revenit. Innoata in acvariu, numai sta ascuns. Insa tot nu manca, ia un fulg si apoi il scoate afara, dar se vede ca ii este foarte foame. Am fost si i-am cumparat hrana congelata, insa de aia nici nu se atinge. happy

| AntoniaRules a răspuns (pentru Ibrahim_Bianca_1992):

Ma bucur pentru tine si pentru pestisor! happy
Sunt sigura ca nu dupa mult timp va incepe sa manance pentru ca sigur ii e foame! happy
Ma bucur tare mult pentru tine! Sa ai grija de el in continuare!

Astazi eu le-am cumparat pestilor mei pietre noi de acvariu si un filtru nou.
Sunt foarte fericiti cu totii, si ghici ce surpriza mi-au facut doi guppy:Unul dintre ei(femela) este, cum sa spun,"gravida".winking
Va avea puisori! Ps.Guppy nasc pui vi, nu icre.
Ma bucur tare mult!

Ai un peste noros si cred ca el are un stapan norocos! happy
Isi va reveni curand!
Bafta multa mai depar si sper ca voi primi un raspuns de la tine spunandu-mi ca pestisorul mananca.winking

| Ibrahim_Bianca_1992 explică (pentru AntoniaRules):

Astazi a mancat o bobita, insa vad ca incet incet isi revine. I-am cumparat un acvariu de 15 litri, un castel si un incalzitor. E foarte bucuros acolo in castel. Are spatiu o grama, acum de joaca. Termostatul acela are oglinda, si cand se uita la el se infoaie tot. laughing E foarte dragut. Saptamana viitoare vreau sa-i cumpar si filtru. happy