| Loly a întrebat:

Stie cineva de unde pot adopta un caine in Germania, Frankfurt?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Cauta pe ebay https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-hunde/frankfurt-%28main%29/c134l4292

Sau poti adopta dintr-un centru de catei din Romania, sunt atatia care cauta un stapan.

Pe cand stateam in Grecia, catelusa mea am adoptat-o din Grecia de la un centru de catei.

Dupa ce-ti vei lua caine trebuie sa-l inregistrezi "in randul populatiei/animalutelor domestice" la primarie, apoi trebuie sa ii faci asigurare si apoi la Oficiul fiscal se plateste o taxa pe an in jur de 110 euro mi se pare. Apoi trebuie sa ii cauti un medic de "familie" mai platesti si acolo pe an... cam asta este de a avea un caine in Germania.

Eu am adus-o din Grecia pe a mea (acolo am locuit inainte vreo 5 ani), un border colie si cand a venit in Germania i-m facut de toate, daca nu le vei face vei primi amenzi.

1 răspuns:
| viperra a răspuns:

Nu cred ca iti va raspunde cineva, avand in vedere ca catelul trebuie sa fie din frankfurt... daca tu esti din frankfurt, cauta tu ca noua ne e mai greu...
succes happy