| veronique122003 a întrebat:

Stiu ca suna ciudat dar cum sa imi conving parintii sa imi ia un peste betta? Am mai avut dar acum nu ma vor. Nu inteleg de ce. Ce as putea face sa ii conving? Nu vreau alte animale pentru ca lasa par si sunt alergica si nici o pasare fiindca fac prea multa galagie.

Răspuns Câştigător
| Simon_Darius_1999 a răspuns:

Mergem pe pesti, zici.OK.Depinde ce buget ai, ai de ales dintre scump mediu ieftin.
Ieftin=un peste - doi, diferite speci de carasi sau cum spui tu beta.Un bol mic pietre pe fund, cateva plante artificiale. 50 lei cam asa
Mediu=Filtru, incalzitor, pompa de aer, acvariu 100litri, pesti... i alegi
Scump=Plante vii, co2, cele de mai sus, pesti... din nou de care vrei, acvariu 300litri, substrat, nisip
Da ce vorbim aici? Tu vrei sa rezolvi cu parinti, nu? Axeazate pe unul de mai sus.Pesti de bol sunt ieftini dar se va intimpla ca cum ai zis.Un filtru iti usureaza viata, incalzitor(pai daca ai si filtru) si tot asa.Pentru tine ar fi bine un acvariu mai avansat.Sunt hranitoare automate ce pot fi setate la acvarile mai mari, deci nu ai probleme cu vacanta.Se intretine aproape singur.Probabil nu vor sa dea bani pe ceva ce va muri usor.De ce sa nu investesti într-un acvariu, daca iti plac pesti? Exista pesti mai frumosi ca beta, daca aduni bani. Uite ei sigur au un motiv.Nu iti recomand pesti de bol pentru ca vor muri mai usor.Cand ai 20 de pesti si iti moare unu... Cand ai 2 altceva.Ar trebui sa i convingi cu motive nu technici.-nu e spatiu-ai nevoie de un raft(big deal)
-WTF
-Da de ce? ca nu platesti nimic?
-OK, OK
-Tre sa fie un motiv
-Bine ma 8 ani
-ACVARIU mare. acvariu mare. mare. mare. mare
-Copy paste
Daca ramai pe beta, tu stii

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Simon_Darius_1999):

Daca nu o lăsa sași ia un bol de 5l te gândești ca unul de 300 la care plante,substraturi,fertilizante,neoane, termostat, sisteme, filtrare, suport care ar fi șansa? 1 la 10000?
Mai bine își ia un beta, tot ce poate face la el e sa lase apa la declorinat si sa o înlocuiască din când in cand, mie mia trăit unul un an si jumatate in apa cu clor si a trăit pana l-am donat.Nu-i mai visa pentru ea la de-alea mari, sa cădem ce se intampla.

| Simon_Darius_1999 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Nah, zic si eu, acuma fiecare cum poate. Eu i-am zis varianta, daca vrea sa faca,, resarch,, toata ziua, si ar avea bani, ar reusi ceva. Oricum nici eu nu calculam nu stiu ce sanse.

8 răspunsuri:
| Neverrrrrr a răspuns:

Părinții sunt greu de convins, depinde ce motiv au ca sa nu ti-l cumpere.
Le poți spune ca bolul acela in care este ținut e micuț si nu încurca cu nimic, nu miroase, si e un peste frumos, in jur de 30 lei cu tot cu bol.
Dar acvaristica e complicata, daca te lăsa sati cumperi, îți dau eu niste sfaturi apoi.

| veronique122003 explică (pentru Neverrrrrr):

Okwinking Parintii au n motive. Cred ca infinite. Ma rog... Cele mai des folosite sunt:
Nu e spatiu
Nu vreau niciun animal in casa mea
Nici nu vreau sa aud
NU! si atat
Nu pentru ca am mai avut si nu te ocupai deloc de el. (in apararea mea eram destul de mica, aveam doar vreo 8 ani)
Nu pentru ca daca vreau sa plec de acasa in vacanta cine are grija de el?
Nu pentru ca ultima oara cand am avut am plecat de acasa doar o zi sau 2 sil-am gasit mort iar tu ai plans o saptamana si nu vreau sa mai plangi inca o tura.
Etc.Etc.Etc.

| veronique122003 explică (pentru Neverrrrrr):

De acordwinking

| veronique122003 explică (pentru veronique122003):

Poti sa imi dai sfaturi in caz ca se intampla.

| Simon_Darius_1999 a răspuns:

Intreb si eu, da, ce faci pana la urma? (mersi pentru funda, apropo)

| veronique122003 explică (pentru Simon_Darius_1999):

Mi-am luat betta la bol. Nu m-ar lasa in veci cu un acvariu mare. E complicat...