| Anonim124635 a întrebat:

Am un Cane Corso în vârstă de un an, nu știu ce să fac deoarece când intră un străin în curte încep să îi fie frică. Latră la ei dar sec, nu știți ce să fac ca să fiu un pic mai agresivă cu acest străin? Îmi puteți recomanda un dresor bun din Alba?

1 răspuns:
| adeluna a răspuns:

Cat de mic era cainele atunci cand l-ai luat? Pare sa fi fost traumatizat. Si acum ce ai vrea de fapt? Sa muste strainii din curte? O dresare in directia asta ar implica agresarea si retraumatizarea cainelui. Deduc ca sperai sa ai un caine de paza. Gandeste-te daca nu ti-ar fi de ajuns un caine care sa iti fie prieten si aliat, care doar te avertizeaza prin latrat si nu trebuie fortat intr-o bestie.