| DeeDee817 a întrebat:

Buna! Știți vreun medicament sau ceva pentru viermișori la pisici? Medicul veterinar e in concediu...

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cestal Cat, de la farmacia veterinara.
I-am dat alei mele de doua ori, sunt gustoase pastilele, ca le mananca singura. Costa in jur de 13 lei una, se dau doua la interval de 14 zile (parca, vezi prospectul).
Pastila e pentru un pisic adult in jur de 4kg, nu pentru pui.
Am luat mai demult si ceva mai ieftin, dar trebuia sa i le bag eu pe gat, nu le manca singura big grin

| DeeDee817 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Problema e ca ai mei sunt pui, au 4 luni. Am auzit de dehinel ca ar fi bun

| alina2k18 a răspuns:

Cestal cum zise colegu, e cu aroma, daca e pui sub 1 kg, ii dai un sfert
In rest, Drontal cat, aceeasi doza ca la Cestal sau MILBEMAX, asta fiind pentru kitten sau adult, e cel mai scump dar cica cel mai bun.
Vezi si tu ce buget ai, Cestal e cam 10 lei, Drontal 20, Milbemax peste 30.
Se da o doza si dupa rapel la 10-14 zile.
Dupa aceea doar o doza la fiecare 3luni.
Incearca sa cantaresti pisica inainte, daca e doza prea mica nu isi va face efectul.

| DeeDee817 explică (pentru alina2k18):

Mulțumesc! Am 5 pui și au 4 luni, nu sunt cam micuți?

| alina2k18 a răspuns (pentru DeeDee817):

Trebuie neaparat deparazitati de la 8saptamani si minim 500grame.
Eu am deparazitat puiut adoptat de pe strada la 5saptamani si 520grame dar il dusesem la vet inainte pentru consult.
Nu sunt mici deloc, e imperios necesar sa fie deparazitati mai ales puii, parazitii daca ii au circula in tot corpul si pana in 6luni e perioada cea mai critica pentru puiuti.
Sa iti traiasca!

| IarsiIar a răspuns:

Cauta alt veterinar. Pentru ca fara reteta nu poti sa cumperi.

| DeeDee817 explică (pentru IarsiIar):

Doar el e singurul din oraș... altfel ma duceam la altcineva