| TheMusicBoy a întrebat:

Acum 2 luni mi-a murit cainele si de 2 zile m-am gandit sa imi iau unul nou la inceputul verii. M-am gandit la doua rase: Boxer si Golden Retriever. Cainele care a murit a fost boxer, iar eu l-am avut de la o luna cand aveam eu un an si 9 luni. Care dintre cele doua rase sa imi iau si care e mai sensibil si etc. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| m3m3sje a răspuns:

Din ce m-am documentat eu, Golden Retriever este un caine de familie, unul destul de blanos, care din punctul meu de vedere arata foarte bine si este printre cei mai destepti
Boxer este un caine probabil mai haios si la infatisare si la comportament deoarece este mai zapacit
Cum ai avut deja Boxer ai putea face o schimbare si sa te orientezi si la alti caini. Acum ca nu il mai ai si vei dori sa iti iei aceiasi rasa, poti avea tendinta de a l compara cu fostul tau caine si daca nu se ridica la asteptarile tale poti fi dezamagit.
Eu sincer as opta pentru un Retrivier chiar daca o sa lase par, este simpatic si poti sa il flocosesti mult mai mult big grin

| TheMusicBoy explică (pentru m3m3sje):

Si eu am zis sa iau un Golden Retriever ca ei cand sunt pui sunt aa dragalasi si pufosi si mari si cand sar pe tine in pat chiar ii simti, ceea ce imi place happy, plus ca faza cu comparatia e adevarata... ca si fostul caine nu cred ca o sa am altul... cand plangeam si era ceva ma lingea pe nas si dupa il imbratisam si ma calmam. Si Golden Retriveri sunt cu blana si sunt mai pufosi iar boxerii din pacate nu sunt asa de pufosi si blanosi.

| m3m3sje a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Cand sunt pui sunt foarte curiosi si simpatici si energici si cand ii vezi cum isi dezvolta "personalitatea" dandu-se peste cap, venind la tine sa le tii companie, in pat noaptea, sa ii certi cand fac prostii happy. E minunat, pentru ca este un caine intelegator
P.S. Sa nu iti iei pisica, noua generatie este cam salbatica si sunt egoiste.

| TheMusicBoy explică (pentru m3m3sje):

Chiar daca as vrea, tatal meu uraste pisiscile...

| m3m3sje a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Motanul pe care il am eu acum, are cam un an si cand prinde usa deschisa de la casa iese de zici ca e fugarit de un Rottweiler, iar cand e sa te joci cu el sta vreo 2 minute apoi incepe sa te zgarie de iti da sangele si sa nu cumva sa lasi mancare pe masa ca se urca si iti face mizerie peste tot. A si dupa ce hoinareste peste tot cauta toate oprtunitatile sa te faca sa deschizi usa si fuge cu labutele murdare in casa fara sa arunce o privire la tine happy
Deci poti sa ramai la caini ca nu ai ce regreta big grin

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, poţi să îţi iei un Golden Retriever ca să nu-ţi m-ai aducă aminte de fostul câine. Plus la asta sunt aşa de drăguţi şi frumoşi...
Golden Retriever este un câine afectuos şi cu o personalitate calină. El nu este un câine gălăgios, este foarte uşor de educat şi dresat. Sunt loiali drăgălaşi şi mereu dispuşi să facă pe plac stăpânului. Mi-e anul trecut mi-a murit câinele şi acum mi-am cumpărat un ciobănesc german şi ne înţelegem de minune. happy

| Necunoscutu92 a răspuns:

Goldeni Retriever e mai ok

| ViruseZ a răspuns:

Boxer.
A si nu conteaza atat de mult rasa

| TheMusicBoy explică (pentru ViruseZ):

Ba cam conteaza rasa

| ViruseZ a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Nu m-a lasat telefonul sa termin
Ma refeream ca nu conteaza rasa, cam totii sunt la fel de "sensibili"