| teiubesc_5807 a întrebat:

Acum cateva zile tatal meu a gasit la tara un catelus si a hotarat sa il pastram(la tara).I s-a facut mila de el.Dar aam o problema.Are purici si paduchi, l-am spalat dar tot degeaba.El are in jur de 3-4 saptamani.CU ce l-as putea da sa scape de ei?

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Da-i pentru inceput cu neostomosan, dupa 2 luni mi se pare ca poti sa-i pui pipeta de aia dupa ceafa, e mult mai buna decat pudra sau zgarda. Daca ai alti caini cu care s-ar putea juca ar fi bine 2-3zile sa nu iba contact cu ei. Parakill e foarte bun sau advantix.

7 răspunsuri:
| NuMaContrazice a răspuns:

Du-l la veterinar.Cainii fac paduchi? straight face

| iRobby a răspuns:

La varsta de 4 saptamani un Caine nu trebuie sa fie spalat! In caz ca vrei sa scapi de paduchi trebuie sa-l duci la veterinar. O sa-i faca un fel de injectie, si o sa scape de paduchi. Si nici nu este scump, Costa in jur de 50 Lei.

| SucDeGuava a răspuns:

Du-l la veterinar. Probabil o sa-ti dea pastile de deparazitare, dar el e cel mai indicat sa ti le recomande.

| BizuBVBArmy a răspuns:

Sunt la farmacia veterinar fiole pentru purici si capsue costa 5 lei si se pune intr-un vas vechi nefolositor un lighian cu 2 litri de apa calda nu fierbinte si ii faci baie acolo avand grija sa nu ii intre in ochi sau urechi il stergi si dupa ce se usuca solutia ii ramane pe blana astfel purici nu se vor mai apropia de el 4 luni si pentru siguranta foloseste o zgarda anti purici pentru a sigura ca nu are paraziti interni cumpara si dai un sfert dintr-o pastila de viermi!

| megabum a răspuns:

E cam greu sa il scapi de purici si paduchi acasa. Si verisoara mea a patit la fel si ea la dus la veterinar ca sa scape de ei. Ti-as recomanda sa faci la fel.
Funda?

| florida33 a răspuns:

Buna! doar spalatul cu apa nu ajuta... du-te la un magazin de profil si ia o pudra sau ce iti recomanda ei. in mod normal cainele se va scarpina jumate de ora dupa ce il dai si devine curat. continua sa il faci periodic scrie pe ambalaj. Daca nu ii trece trebuie sa il duci la veterinar pentru ceva vaccin.

| RED1122 a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la veterinar.El iti va spune ce e cel mai bine. Sper sa te bucuri de catel.