| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma neaparat! Eu am un Caine metis de doua luni si jumătate si a început sa ma muste si sa latre la mine! Am si bătut-o dar nicio data nu ma asculta! Cum pot sa ii arat ca eu sunt șeful alpha? Sa înțeleagă ca trebuie sa ma asculte! Eu o iubesc foarte mult! Acum sa nu ziceți ca de ce am bătut câinele ca sunt rau! Nu iam dat sa ii sparg capul! Iam dat peste Fundulet cu papucul! Dar nicio data nu ma asculta! Cum sa ii arat ca eu sunt seful?

7 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Probabil si pe tine te-au batut parintii cand aveai doua luni si ti-ai dat seama ca ei sunt "sefii" in casa.
cainele tau are doar doua luni. decat sa il chinui mai bine il dai unei familii ce il vrea si ii ofera un camin.
cu doua luni ai vrea sa faca echilibristica?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În primul rând prin încetarea bătăilor... Dacă îl bați, te va considera inamic care nu îi vrea binele, normal că te va mușca în continuare!
Apoi te apuci și te gândești ce îl putea determina să te muște, poate ai stricat ceva legat de educarea lui sau odată ai strigat la el, l-ai lovit din greșeală, orice putea fi momentul, orice gest făcut împotriva lui.
Trebuie să-ți îmbunătățești relația cu el. Nu există "eu sunt șeful". Nu te gândi așa, pentru că va simți că vrei să-l domini, și se va împotrivi. Trebuie să-l consideri prieten, nu ți-e slugă! Trebuie să-l educi ca pe copilul tău, nu să-l pedepsești ca pe un rob din epoca antică. Multă-multă răbdare și înțelegere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DDia 97 ce se fac acuma ca parca dupa ce l-am bătut nu se mai joaca cu mine si nu mai da din coada in preajma mea! Cum as putea sa fac sa ma ierte? Ce imi zic sa fac? Te rog zi-mi ca acuma regret foarte mult ca l-am bătut!

| FataȘarpe a răspuns:

Asta e greu de explicat. Cumpara o carte. Eu ma ocup cu dresaj canin de mai mult timp, dar aici e vorba de disciplina.
UIte un pont: Nu ii arata frica, daca te musca vorbeste-i cu voce joasa si tare. Si cand te asculta da-i o recompensa. Asta e primul pas de baza. A da. Si sa te uiti mereu in ochii ei, ffara sa muti privirea. E ca un joc "cine e liderul" pentru caini. Cel care intoarce privirea pierde.

| ingerdemonic a răspuns:

La doua luni este ceva normal sa te muste, probabil il dor gingiile.la anumiti caini incep durerile de gingii mai repede decat la altii si al meu a facut asa.iar de faptul ca latra la tine nu stiu ce sa zic, e inca pui, abia a descoperit ca poate sa latre si o face din amuzament, sau probabil are chef de joaca.muscatul ii dispare din obicei dupa ce isi schimba complet dentitia... iar cea care se ocupa cu dresatul cainilor ar fi trebuit sa stie acest lucru. de curiozitate ce rasa e cainele tau? eu am un rottweiler de 9 luni.

| flaviabugnar a răspuns:

Si pe mine ma musca motanul meu nu neaparat ca ian facut ceva doar se joaca. Si nu trebuie sal lovesti. Nu esti seful lui el este ca si copasul tau. Pe mine daca motanul la musca prea tare il dau jos din brate il mângâi si ii spun sa nu ma mai muste si el se lunisteste. Astazi tot. Blandete.

| anonim_4396 explică (pentru flaviabugnar):

La pisici e mai normal că te mușcă sau te zgârie, chiar dacă nu au sentimente negative față de tine big grin Așa sunt ei, la câini e o problemă dacă își mușcă proprietarul. Nu e natural.