| ButterflyButterfly a întrebat:

Am 12 ani si vreau sa scriu doua carti pentru copii si adulti. Prima se va numi "Prostiile vietii", ar a doua "Bucuriile vietii". Mai exista carti cu acest nume, caci nu vreau sa copiez titlurie. Daca cineva vrea sa scrie o carte ii trebuie caiet special sau ce? Eu m-am gandit sa le scriu in 2 caiete cu 100 file fiecare. Cum se publica cartile? Cat costa? As dori sa le citeasca fiecare copil/adult, deoarece este plina de invataturi si lucruri folosituare adolescentiilor. Multumesc! Succes! funda.

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Bravo pentru initiativa.

1 ) Sunt titluri destul de banale.
Probabil ca exista un scriitor obscur care deja a preluat aceste titluri, dar cum nu am gasit nimic elcovent pe net poti sa folosesti aceste titluri fara nici o problema.
Ultima grija in a scrie o carte este titlul acesteia...

2) Ti-as recomanda sa le scrii in word, pe calculator.
Este mai usor, si majoritatea scriitorilor prefera aceasta metoda.
Este mult mai rapid, plus ca asa o sa poti trimite textul catre publicatii, prieteni.etc

3 ) Ca sa publici o carte trebuie sa trimiti o copie a cartii pe emailul unei edituri.
Daca este sa fie buna, atunci probabil ca o sa ti-o accepte si o sa primesti o buna parte din veniturile aduse prin publicarea acelei carti.
Dar sunt foarte multi scriitori care vor sa se afirme, deci trebuie sa incerci la multe edituri inainte sa te publice cineva, mai ales ca ai 12 ani si putini sunt cei care se incumeta sa publice scriitori atat de tineri.
Poate ai noroc si devii urmatorul Christopher Paolini
Oricum e un proces destul de frustrant...
4 ) Gandeste-te bine daca intr-adevar ai rabdarea si talentul necesar sa scrii o asemenea carte.
Este laudabil ca incerci sa scrii o carte la varsta ta, dar in acelasi timp trebuie sa fie si o carte buna sau nu ai realizat nimic.
Ca un sfat iti sugerez sa nu scrii despre invataturi sau sfaturi pentru adolescenti inca ...pentru ca ai doar 12 ani si nu poti sa stii inca cu ce se mananca viata.
Eu unul ti-as recomanda fantezia.
Daca ai imaginatie si stii sa exploatezi genul acesta atunci poti sa scrii o carte excelenta.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Verifica pe internet titlurile, dand o cautare cu cuvantu carte si cu fiecare din cele doua titluri.
2.Pentru publicare ai doua posibilitati:
-Trimiti cartile la editurile cu profil de literatura pentru copii si daca o sa le placa o sa le publice si se ocupa cu comercializarea lor, caz in care o sa primesti si o suma stabilita prin contract.
-Le tiparesti pe cheltuiala ta, facand un contract cu o tipografie si tot tu va trebui sa te ocupi si de comercializare.
3. Poti sa le scrii cum vrei dar ar trebui sa le redactezi si pe calculator si asa se trimit la edituri. De altfel este mai usor sa le scrii pe calculator, poti reveni sa stergi, sa completezi, sa corectezi foarte usor.
Mult noroc si succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostiile vietii sa fie neaparat pentru adulti.
Bucuriile vietii pentru copilasi.
Bafta scriitoareo!

| STR1K3R a răspuns:

Wow bv de indrazneala

| pinkpinkbutterfly a răspuns:

Foarte frumoasa initiativa ta, pai nu cred ca mai sunt astfel de titluri dar cu un search pe goole poti afla. Desi stiu ca nu este asa de simplu sa scrii o carte iti urez mult succes.Pentru inceput tu apuca-te si inspecial termina aceste carti si dupa sa te preocupe tiparirea lor.

| Smiiiilee a răspuns:

Nu cred ca poti sa scrii doua carti la 12 ani. plus ca trebuie sa le scrii pe un manuscris, dupa le duci la editura, apoi ei le duc uin cateva locuri si doar apoi le publica... Aaaa. si publica cartile doar daca sunt bune...Nu cred ca mai exista carti cu aceste nume! Funda?

| αηdrei a răspuns:

Foarte interesanta ideea, nu stiu exact daca au mai fost folosite cele doua nume. In orice caz, bafta la scrisul lor, publicarea nu este scumpa, totul depinde de tirajul de carti pe care vrei sa-l scoti, oricum eu iti recomand sa incerci mai intai sa le publici intr-o varianta electronica (iti faci un site gratuit unde poti posta capitole/parti)

Un astfel de site ar fi:
www.ucoz.ro
www.wordpress.com

P.S.: Ma bucur ca in aceste vremuri mai sunt anumiti oameni/copii care au acest dar (har) de a scrie carti.
Eu iti doresc tot norocul din lume cu publicarea si sper ca (,) cartea / cartile tale sa fie interesante si citite totodata de oameni!

| Dohi_Florica_1970 a răspuns:

Pai nu se scriu pe caiete speciale poti sa le scrii la pc si apoi le scoti la imprimanta. Si nu cred ca mai sunt carti cu numele "Bucuriile vieti" si "Prostiile vietii".