| Syrten a întrebat:

Bună TPU!
Am 4 pui de pisică de aproximativ o lună și o săptămână și îi țin în casă, iși fac nevoile la litieră (treaba mică), dar azi am observat că unul din ei a făcut treaba mare undeva jos. Cum aș putea să îi învăț să facă și treaba mare la litieră pentru a nu mai întâmpina astfel de probleme?
Menționez că urmează să îi mai țin 2-3 săptămâni și apoi să îi dau unei familii, să mai țin doar unul sau doi, dar pe perioada asta aș vrea să nu mai am surprize. happy
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| sparklingqueen a răspuns:

Salut! La aproximativ 2 luni pui de pisici sunt capabili sa faca la litiera din cate stiu eu, de asta cei mai multi pui sunt luati cu varsta de 2 luni in sus si este recomandat. Poate cel care a facut treaba mare nu-i place nisipul,sau litera este murdara,si sper ca puiuti au o litiera pentru fiecare si nu o impart. Poate a facut pe langa ca nu se simtea confortabil,si trebuia sa schimbi nisipul,dar sunt destui de micuti de acum, incearca sa vezi cum mai reactioneaza cu litiera, si poti sa intrebi pentru mai multe pe medicul veterinar, si in niciun caz nu i bati, chiar daca o sa ii dai la altcineva si nu o sa mai fie ai tai, nu e ok sa bati orice animal.

| Syrten explică (pentru sparklingqueen):

Nu sunt de acord cu violenta asupra animalelor, imi e teama sa nu isi faca nevoile prin locuri greu accesibile si sa miroasa. O sa incerc sa mai rabd o saptaman, doua, pana urmeaza sa ii preia altcineva

| sparklingqueen a răspuns (pentru Syrten):

Bravo asa sa faci! si daca vezi ca ezita sa faca intr-un loc care nu este litiera, pune-i in litiera ca sa se acomodeze, sa vezi daca fac sau nu.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci daca ei fac pipi in litiera tu trebuie sa o cureti litiera ca altfel va face caca pe lîngă litiera sau pe covor, lor le place loc uscat nu unde au facut treaba mica sa faca si treaba mare.

| timidu89 a răspuns:

Cred ca sunt prea tineri, tot or sa mai facă câte o pozna. De la 3 luni în sus minim poți avea asteptari de la ei.

| Catalin77945 a răspuns:

Sunt mici deci nu o sa prea mearga, au o luna, abia stiu chestiile basic

| Motisor a răspuns:

Îi bați de mici și se învață, eu n-am avut probleme cu nici unul. Îl duci unde a făcut treabă mare și îl cerți pe vinovat, dar trebuie să îl lovesti puțin cu milă, nu să îl doară, numai cât îl atingi puțin, te prefaci ca dai tare dar de fap poți nici sa nu îl atingi ca el tot se ferește, că altfel nu are cum să știe că e bine sau rău să facă treabă mare pe jos...