| Thedarklightofthemoon a întrebat:

Am aceste broscute din vara si pana acum nu am mai vazut asa ceva. Aceste "pete" le au de cateva luni si nu stiu daca e ceva grav sau nu. As vrea ca voi (cei care au avut sau inca au broscute testoase) sa imi spuneti experienta voastra (daca animalul dumneavoastra a avut asa ceva) sau macar daca stiti ceva despre acest lucru.
Va astept raspunsurile, multumesc!

POZE: https://docs.google.com/......hHmmM/edit

5 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Hei!

Cred ca naparlesc laughing Cel putin din poza asa pare. Le cad solzisorii pentru ca le creste carapacea. Pentru intarirea carapacei poti folosi vitamina A.

Sa iti traiasca!

| Thedarklightofthemoon explică (pentru sonya):

Multumesc! Da, naparlesc e adevarat. Dar nu asta era problema. Acele "pete albe" au disparut de cand am mai lasat broscutele afara la soare, deci aceasta era problema de fapt. Va multumesc tuturor pentru ajutor :*

| sonya a răspuns (pentru Thedarklightofthemoon):

Acele pete reprezinta faptul ca sub vechea carapace lumina naturala nu patrunde si e si normal sa aiba o culoare diferita. Solzii se vor maturiza si se vor inchide treptate. Ale mele au naparlit de foarte multe ori, insa le dadeam mereu cu ulei astfel incat carapacea sa se intareasca si sa fie una sanatoasa.

| Eugen80 a răspuns:

Lipsa de calciu si minerale in organism. Schimba alimentatia cu una mai diversificata in minerale si calciu.
Cumva acolo este si mai moale / flexibila carapacea? Nu forta sau nu o crapi!

| Thedarklightofthemoon explică (pentru Eugen80):

Carapacea e la fel de tare ca si inainte. Faza e ca eu am hranit-o cu aceiasi mancare de can era mica si nu a avut aceasta problema pana acum. Oricum, o sa iti iau in considerare sfatul si o sa ii cumpar si alt tip de hrana