| Deidara554 a întrebat:

Am mai pus vreo 3 intrebari pe acelasi subiect, nu ma injurati laughing.Am o pisica de 1 luna jumate si de vreo saptamana o dau incontinuu cu pudra anti-purici si o pieptan.Are si zgarda anti-purici dar degeaba.Cred ca are mai multi purici cu zgarda decat fara.Ce sa fac sa scap de purici?

9 răspunsuri:
| Mwha a răspuns:

O tii mai mereu in casa? Poate face foarte multi purici de la caldura, si poate ca ai citit la informatiile de pe cutia zgardei ca puricii mor intr-o ora parca si capusele in 12, si ea daca face mereu purici poate zgarda, pudra nu mai fac fata.
Concluzia : Scoate-o afara, plimb-o in brate, cu o lesa, sau daca ai incredere in ea, o poti lasa in libertate, dar nu ti-as recomanda asta, pentru ca daca o scapi o secunda din ochi s-ar putea sa n-o mai gasesti. Totusi iti sugerez sa apelezi un medic veterinar, deparazitarea la feline costa maxim 50 de ron, deci nu chiar o avere, si daca nu va fi nevoie, veterinarul va stii ce sa-ti sugereze sa-i faci pisicii tale.

| JeSuisElle a răspuns:

Du-te la un pet shop si cumpara un spray anti-purici sau picaturi din acelea care se pun pe gat si las-o in casa in perioada deparazitarii si incearca sa-i faci si o baie, dar ai grija laughing.

| RedNose a răspuns:

Fiindca e mica mergi la o farmacie veterinara si cumpara neostomosan. Cred ca de la 2 luni poti sa-i pui pipeta fiindca e foarte buna, mult mai puternica decat zgarda si pudra.

| Azµre a răspuns:

1)Mergi la medic, fă-i deparazitarea
2)Tunde-o!
3)Spal-o!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Tunde-o. Spal-o mai des.Du-te la veterinar sau cauta intr-un pet shop ( la indrumarea vanzatorului ). Succes. ( #Belibertoo)

| Roxxxxi a răspuns:

Du-te la un veterinar.Nu lua de capul tau toate prostiile.Doctorul iti va recomanda cele mai bune produse.Sigur ca te va trimite si la un coafor canin pentru ai face baie pisicii.

| ligiligi a răspuns:

Buna!
Si pisica mea avea in jur de 50 de purici.
Eu am facut-o cu un sampon anti-purici care se numeste "Exotic".
E foarte bun si acum cred ca i-au ramas vreo 10 dar o sa o mai spal odata.
Stiu cum e cu pudra asta, o faci de 10000 de ori si nici un efect.
Zgarda o pui dupa ce nu mai are deloc purici ca sa nu mai apara si alti clienti.
Succes si daca imi urmezi pasii o sa scapi de ei.
Sa o freci mult cu samponul ca sa ii mearga jos toti.

| mirciu1234 a răspuns:

Piaptana pisica regulat

Foloseste un pieptan anti-purici, special pentru animale. Acesta poate fi achizitionat din Pet Shop-uri si are un singur strat de dinti, foarte desi. Cand piepteni pisicia asigura-te ca ai langa tine si un bol cu apa si sapun in care sa pui purecii si ouale acestora. Piaptana pisica zilnic cu acest pieptane pana in momentul in care esti sigur ca aceasta a scapat de purici. In cazul in care timpul iti permite este indicat sa piepteni pisica de doua ori pe zi.
Apeleaza la spray-uri si pudre speciale, pe baza de plante. Acestea pot fi achizitionate din Pet Shop-uri si din farmaciile veterinare. Desi nu sunt 100% naturale, nu contin la fel de multi compusi toxici precum picaturile speciale si sunt mai putin nocive pentru cei din jur.

2 Prepara acasa o pudra 100% naturala contra puricilor

Poti prepara acasa o pudra 100% naturala contra puricilor. Pentru a o prepara ai nevoie de:
rozmarin;
fenel;
stevie creata;
pelin;
ruta.

Dezinsectie si Deratizare
Din pasiune pentru perfectiuneCalitate, Garantie, Ieftin, Autorizati - www.dderatizare.ro
Proteaza-te de tantari

Este de preferat sa combini toate aceste plante pentru a avea o eficienta mai mare, iar in cazul in care nu dispui de toate, foloseste-le doar pe cele pe care le ai in gospodarie. Foloseste cantitati egale din fiecare planta. Lasa-le sa se usuce si apoi sfarama-le foarte bine pana obtii o pudra. Pentru ca pudra sa fie cat mai fina poti folosi o rasnita.
Aplica pudra pe corpul pisicii in timp ce o piepteni, pentru ca aceasta sa patrunda intre firele de par. Acorda o atentie speciala zonei gatului, burtii si spatelui, locuri in care puricii prefera sa stea. Aceste plante nu sunt toxice pentru pisica, asadar nu trebuie sa-ti faci griji ca ii pot face rau daca sunt ingerate.

3 Utilizeaza uleiuri esentiale

Un alt remediu este utilizarea uleiurilor esentiale. Poti opta pentru uleiuri esentiale de cedru, menta, rozmarin, cimbru sau lemongras. Amesteca trei-patru picaturi de esenta cu 600 ml apa fierbinte. Pune compozitia intr-o sticla cu pulverizator. Agita sticla foarte bine pentru ca apa sa se amestece cu uleiul si pulverizeaza continutul pe blana pisicii. Repeta procedeul de minim 2-3 ori pe zi, deoarece uleiurile se evapora rapid.

4 Scapa de puricii din casa

Desi puricii stau in majoritatea timpului in blana pisicii, acestia isi vor lasa ouale in covoare, asternuturi sau in zonele prafuite ale casei. Combaterea puricilor de pe blana pisicii este doar o solutie temporara. Ouale acestora vor ramane in casa dezvoltandu-se si iesind noi purici. Pentru a scapa de purici definitiv este foarte important sa cureti aceste zone cu regularitate. Asadar schimba asternuturile si sterge praful mai des. Aspira covoarele cu atentie si nu uita sa aspiri si in spatiile de sub mobilier unde se acumuleaza mult praf. De asemenea, spala forte bine zonele in care nu ai covoare.

Citeste mai mult pe: http://animale.acasa.ro/......18132.html

| Kimmy22 a răspuns:

Hey laughing
Ar trebui sa ii faci o baie calduta si apoi o dai cu sampon special pentru pisici (anti-purici). Daca nu merge nici asta, cumpara-i picaturile astea de la o farmacie veterinara: Parakill. Si mai este o chestie... pisica asta poate avea si viermi. Asa ca ia-i si niste pastilute speciale. Multa bafta! happy