| PetreAlexandraValentina2007 a întrebat:

Am niste intrebari legate de Shar-pei

1. E buna hrana Belcando puppy?

2. Cum trebuie ingrijita aceasta rasa?

Ps : Am 18 ani

Fundaa!

Răspuns Câştigător
| Lacramioara_Xenia_1990 a răspuns:

1. Nu stiu. cred ca da
2. Uite aici mai multe sfaturi:
Este foarte sensibil la caldura si nu naparleste excesiv, dar trebuie periat in fiecare zi. Urechile trebuie sa fie curatate saptamanal si sa nu se exagereze cu baile cu sampon. Shar pei-ul are nevoie de efort fizic zilnic, fiind un caine activ.

In general, este un caine sanatos, insa s-au semnalat mai multe cazuri de febra, sindrom inca neinteles in totalitate si alte cazuri precum displazia de sold si torsiunea gastrica
Dresaj

Rase de caini: Shar PeiStapanul trebuie sa se impuna in fata lui, fiind foarte incapatanat. Jucaus si activ, trebuie invatat de mic sa convietuiasca cu alti caini. Trebuie sa fie stimulat in permanenta, pentru a nu prezenta probleme comportamentale.
Activitate

Aceasta rasa necesita exercitii fizice zilnic. Cainii Shar Pei pot fi crescuti in apartament, numai cu conditia de a li se asigura doza zilnica de joaca si de plimbare. Desi prefera sa nu poarte botnita, dar nu va va pune probleme in cazul hamurilor.

1. Nu uitati niciodata sa-i asigurati cainelui apa proaspata, in cantitati mari. Shar Pei nu suporta bine caldura si are nevoie de apa in cantitati mari in mod obisnuit, mai ales in zilele caniculare. Daca ramane singur in curte pentru o anumita perioada de timp, intr-o zi insorita, asigurati-va ca se poate retrage la umbra daca va simti nevoia;

2. Verificati cu atentie urechile catelului. Canalul auditiv scurt favorizeaza instalarea parazitilor si dezvoltarea infectiilor. Curatati urechile cainelui folosind materialele si substantele recomandate de un medic veterinar;

3. Monitorizati lungimea unghiilor si actionati la timp si cu delicatete pentru scurtarea lor. La aceasta rasa unghiile se dezvolta foarte viguros si alungirea nefireasca a lor provoaca dificultati la mers, cu implicatii la nivel musculo-scheletal;

4. Periati blana cainelui cu o perie moale, o data pe saptamana. In perioada de naparlire repetati operatiunea la fiecare 2-3 zile;

5. Verificati si curatati cu atentie pliurile pielii. Shar Pei are o piele extrem de larga, care atarna in pliuri destul de stranse. In aceste spatii se poate acumula murdarie si se pot dezvolta culturi microbiene sau colonii de paraziti externi. Actionati preventiv, pentru a evita neplacerile mai serioase;

6. Imbaierea acestui caine se recomanda a se face lunar in sezonul cald, pentru ca are o blana foarte scurta si aspra, fara strat inferior (subpar), iar murdaria poate ajunge rapid in contact cu pielea. Bineinteles, este cazul acelor caini care sunt tinuti in curte. Folositi sampon cu formula speciala pentru caini cu epiderma sensibila, dar uzati de el doar din 2 in 2 luni pentru imbaiere, in rest folositi apa simpla. Explicatia rezida din aceeasi recunoscuta sensibilitate la nivelul pielii raportata la exemplarele acestei rase;

7. Hraniti cainele doar cu produse de calitate superioara si includeti cele mai potrivite ingrediente in acord cu varsta, starea de sanatate si nivelul de efort depus. Luati aminte la faptul ca un pui din rasa Shar Pei se dezvolta extrem de rapid, deci are nevoie de o sustinere nutritionala adecvata;

Sunt luate din articole salvate de mine care chiar ajuta! Sper ca te-am ajutat!