| Juiana a întrebat:

am niste plante Dionaea (carnivore) care nu mai vor sa se deschida.Ieri am incercat sa le pun o scobitoare in gura si toate s-au inchis, ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Dionaea muscipula este o planta dintr-un grup restrans care este capabil de miscare rapida. Mecanismul prin care capcanele se inchid implica o interactiune complexa intre elasticitatea, presiunea interioara si cresterea plantei. In mod normal, lobii capcanei sunt convecsi, dar cand sunt inchisi lobii sunt concavi (formand o cavitate). Schimbarea acestei starii bistabile este cea care inchide capcana, dar mecanismul prin care apare este destul de slab inteles. Cand firisoarele de pe lobi sunt atinse, un potintial de actiune (http://en.wikipedia.org/wiki/Action_potential) e generat. Acesta este propagat, la randul lui, in lungul lobilor.
Daca prada nu reuseste sa scape din capcana, va continua sa stimuleze firisoarele de pe partea interioara a lobilor, capacana continuand sa se inchida pana intr-un final cand este inchisa ermetic formand un 'stomac' in care digestia se va desfasura. Digestia dureaza aproximativ 10 zile dupa care capcana se redeschide, chiar daca, in mod normal, o capacana nu prinde mai mult de 3 insecte in viata ei.

http://www.plantecarnivore.ro/......ntare.html

http://chickenytza.flu.ro/post/4320/

2 răspunsuri:
| XoXoAlee a răspuns:

Si eu am si se intampla la fel. ai grija sa nu bagi foarte des, chiar deloc ceva in ele pentru ca sunt sensibile. dar si la mine stau majoritatea timpului inchise. nu e nici o problema