| Ely_Ely_1995 a întrebat:

Am o catelusa, are cam. 5-6 luni. Si tatal meu a incercat sa ii puna zgarda.
Maraia,si pana la urma l-a muscat de mana.
Si cand vreau sa ma apropii de ea sa o mangai sau sa o iau in brate, ori maraie, ori se sperie.
Stiti o metoda prin care pot sa ii pun zgarda?
Stiti o mteoda prin care pot sa o mangai?
Funda pentru raspunsul care m-a ajutat cel mai mult

11 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Trebuie sa ii recapeti din nou increderea in tine, trebuie sa vorbesti frumos cu ea, sa ii dai de mancare din mana sau sa ii pui langa ea mancare si incetul cu incetul o sa stea din nou la mangaiat.
Tatal tau a speriat-o si acum reactioneaza asa, si este normal, de aceea trebuie sa treaca un timp sa isi recapete increderea din nou in voi.

| crytical a răspuns:

Cineva din casa aia o bate.

| Ely_Ely_1995 explică (pentru crytical):

Nu o bate nimeni! Doamnee...

| crytical a răspuns (pentru Ely_Ely_1995):

Bai frate un caine nu se comporta asa daca nu are de ce, cineva se ia de ea in casa aia, toata lumea iti zice asta dar tu n-ai treaba.

| BeckhamRZM a răspuns:

Sunteți răi cu ea sau a avut un trecut urât și nu lasă pe nimeni să se apropie de ea. Nu știu, ciudat. Du-o la un îmblânzitor de animale, purtați-vă frumos cu ea, stai mai mult cu ea, mereu etc.

| Ely_Ely_1995 explică (pentru BeckhamRZM):

Nu suntem deloc rai cu ea! Mereu vin la ea si ii dau de mancare si ii spun, "ce faci Anita?"

| Ely_Ely_1995 explică (pentru BeckhamRZM):

Nu suntem deloc rai cu ea! Mereu vin la ea si ii dau de mancare si ii spun, "ce faci Anita?"
Si cred ca a avut un trecut cam urat... Avea 3 frati si o sora si au murit toti

| BeckhamRZM a răspuns (pentru Ely_Ely_1995):

Mda, vezi, câinele simte e cel mai bun prieten al omului, nu degeaba se spune asta. Ai grijă cu ea! Merită un viitor mai bun!

Răspuns utilizator avertizat
| AlexaWtf a răspuns:

Ar trebui sa stai cu mana jos si ea sa te vada si sa te apropii incet de ea pentru ca daca te duci direct sa o mangai o sa te atace din instinct. Sau ai mai putea sa o strigi si sa ii dai ceva mancare si dupa aceea sa o mangai