| Miranda27 a întrebat:

TPU! Am o catelusa (husky + o rasa de padure) care s-a imperecheat cu un catel labrador, dar si cu unul metis. Acum nu stiu care e sigur tatal puilor pentru ca s-a imperecheat cu ambii (dar asta s-a intamplat o data cand i-am dat drumul afara din cusca, deci nu a fost intentia noastra sa se imperecheze). Sambata asta, catelusa a fatat 8 pui, dar in fiecare zi (sambata, duminica si azi) am gasit cate un pui- doi morti. Acum am ramas doar cu trei pui. Nu inteleg de ce au murit. As fi vrut sa o ducem la control, dar abia ne lasa sa ne apropiem de ea (tot maraie si isi pune labele peste catelusi, ca sa nu ii luam). Cu greu am luat puii morti de langa ea, apoi sa o ducem la veterinar cu puii... Acum s-a mai linistit, dar tot nu inteleg de ce au murit puii.Am ramas cu trei, dar nu vreau sa moara si ei. Intr-un fel, nu prea am cum sa ii ajut daca nu pot sa ii duc la veterinar, dar totusi as putea face ceva? Adica daca as sti cauzele decesului la ceilalti pui, poate i-as proteja putin pe cei ramasi. Cateaua sta intr-o cusca afara (e legata pentru ca normal e de paza), dar nu cred ca au murit puii din cauza frigului (mai ales ca ii tinea langa ea cateaua). Am inceput sa ii facem un tarc, (ca sa nu plece puii din cusca atunci cand vor vedea), dar n-am nici o idee cum o sa ducem cusca cu puii in tarc, daca abia ne lasa sa ne apropiem de ea. Cum am putea sa ducem cusca? Si care ar fi putut sa fie cauzele decesului? (Ar fi putut sa fie si din cauza ca erau prea multi pui, si nu putea sa-i ingrijeasca cateaua?) Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| DenissaRoxana a răspuns:

Salut!
Problema nu este ca erau 8, problema poate vii locul unde este cateaua tinuta, daca are lapte, daca ii lasa sa suga, este posibil sa se puna pe ei (pentru ai proteja si asa ii omoara)...cazurile pot fii diverse.
Unde sta ea si puii? Incearca sa ii arati ca poate avea incredere in tine, cateaua bunicilor (eu am crescut-o) a fatat cand am stat eu langa ea si nici macar nu a marait...dar na, depinde de caine! Bafta!

| Miranda27 explică (pentru DenissaRoxana):

O sa o mut intr-un tarc maine. Acum e legata si sta in cusca cu puii, ca normal ea ar fi de paza acolo si nu ne-am asteptat sa fete, asa ca nu i-am facut tarcul, dar maine va fi gata. Oricum ea sta non-stop langa pui, abia se ridica o data/de doua ori pe zi de langa ei, si le tine caldura. In casa nu o putem tine fiindca e prea mare si nu avem atata spatiu. Dar azi a mai murit un pui (dar ala era mai slab si abia se misca). Acum a ramas cu doi pui care sunt mai grasuti si mai energici. Mi se pare ca are mai multa grija de pui (cateaua), ca inainte cand avea mai multi pui nu era asa grijulie. Acum sper ca astia sa fie "tari", si sa nu moara, pentru ca ii vad mai rezistenti. happy

| DenissaRoxana a răspuns (pentru Miranda27):

O sa fie mai ok in tarc, decat legata! Cand o muti, sa faci si o vizita pana la veterinar, cu ea si cu puii.
Succes!