| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Am o cățelușă în vârstă de 1 an și 4 luni. Am și eu o întrebare, pot să-i dau cotoaie de pui(oasele de la pulpe) Am fost în oraș și n-am găsit nimic de porc.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cotoaie?

| AlexAL275 explică (pentru darrio2007):

Oasele de la pulpe ))

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexAL275):

Esti sigura ca sunt indicate pentru ea? Eu nu cred.

| AlexAL275 explică (pentru darrio2007):

Când le-am luat nu m-am gândit, vorbeam și la telefon și aveam gândul în altă parte. Acum că stau să mă gândesc, nu cred că ar fi indicate, de asta și întreb?

| MihaelaDart a răspuns:

Veterinarul mereu va recomanda sa eviti oasele de pui mai ales la cainii de talie mica care le poate perfora stomacul. Oasele de pui se fac aschii in momentul cand cainele le roade si se pot intepeni de-a curmezisul si in gat cat si in stomac. Si nu numai fie os ori carne de pui simpla, cainelui nu ii prieste, se deranjeaza la stomac. Se recomanda oasele de vita pentru ros.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cotoaie? Ce sunt acelea?

| Catrice a răspuns:

Oasele de pui mai ales nu sunt indicate.

| florin926481f a răspuns:

De ce nu ai putea?

| Lizuca1234 a răspuns:

Oasele in general nu sunt indicate pentru caini. mai ales cele de pui care au așchii și pot face daune masive in stomacelul lor. deci, grija mare. sunt destule alternative. dar oase nu.

| AlexAL275 explică (pentru Lizuca1234):

Am vorbit cu un domn care are câinii la concursuri și mi-a spus că unicul os care se dă este genunchiul pentru curățirea dinților. Oasele de pui nu se dau.

| sofiaaaa001 a răspuns:

NU in niciun caz nu ii da niciun fel de os MAI ALES DE PUI! ei sparg oasele in dinti cand le rod si inghit aschii si le sparge stomacul. de vita daca fierbi un os mai mare poate ar fi ok sa ii dai, dar in niciun caz oasele de pui pentru ca alea sunt foarte usor de spart. iti zic din experienta pentru ca acum cativa ani o catelusa mi-a murit la aproape 2 ani din cauza asta

| Anonim2682008 a răspuns:

Orice fel de oase nu sunt indicate câinilor indiferent de vârstă. Aceste oase îi pot perfora stomacul cățelușei tale indicat ar fi să-i dai granule(bobițe) pentru câini de vârstași talia ei. Se găsesc oriunde și nu sunt scumpe, găsești la Peny, Kaufland, orice market sau magazin pentru animale.