| RadXx a întrebat:

am o intrebare, cum calmez un papagal sau macar sa il fac sa ne înțelegem? doar dacă mă apropii de el devine speriat papagalul pe care l-am cumpărat astăzi de numește Kakariki, de abia dacă l-am făcut să intre în colivie după 30 min o ora, nu sta deloc și e foarte sperios...Pot spune că are destul spatiu in colivie și mâncare potrivită.Cum îmi pot da seama daca este fata sau băiat? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Xaya a răspuns:

Mi-am luat acum 5 ani doua papagalite de 1 an. chestia e ca nici acum nu sunt blande mai ales ca femelele sunt infernale cand vine vorba de a le imblazi. Eu le scot afara din cusca si le las libere prin camera ca sa le prind nu trebuie decat sa le fac sa isi ia zborul ele obosesc repede si le prind usor. Va fi dificil sa il imblanzesti daca are mai mult de cateva luni, iar femelele au capul si ciocul mai mici decat ale masculilor. Mai multe informatii aici:http://www.zooland.ro/papagalul-kakariki-zis-si-papagalul-capra-3874

| RadXx explică (pentru Xaya):

Eu chiar daca o scot afara si incerc sa o prind, nu prea mai oboseste...

6 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

încearcă să-i dai mâncare din palmă ceva care îi place foarte tare apoi îl mângâi ușor poate legi o relație de prietenie.
Vezi dacă merge nu mă pricep la papagali dar poate merge

| RadXx explică (pentru Legion7X):

As vrea eu sa poata sta macar cand ma apropii de el sau de ea laughing) dar sa ii dau din palma de mancare...chiar nu sta.

| DeniiSupreme a răspuns:

Am avut si eu un papagal agitat. Incearca sa ii pui o melodie linistitoare si dupa incearca sa te apropii incet de el, fara miscari bruste

| RadXx explică (pentru DeniiSupreme):

Am incercat, dar menționează și în general că este agitat, deci va fi foarte greu.

| DeniiSupreme a răspuns (pentru DeniiSupreme):

Este sperios deoarece nu cunoaste inprejurimile. Va dura putin pana se va acomoda si dupa va fi totul bine. Iti urez bafta cu el.