| AlessaAle2 a întrebat:

Am o mare problema. Aceasta fiind dresajul canin. Mi-am luat de curând un pui de pincher pitic în vârstă de 4 luni. Îl am de aproximativ o luna. Și vreau să încep predresajul cu acesta pentru ca îmi face haos în casă și e foarte neascultător. Plus ca aproape ca nu o pot mângâia deoarece este puțin agresiva poate și din cauză că, ar crede ca ma joc cu ea. Am citit pe n site-uri despre predresajul si dresajul câinelui si am încercat să o învat cu multa răbdare comanda șezi însă nu e atenta deloc și nu pot spune ca e obosita. Cum as putea sa îi captez atentia si sa o fac mai receptivă la comenzi? ( acord fundiță)

2 răspunsuri:
| stragery a răspuns:

Salut, nu-ti recomand s-o dresezi singur, nu ai experienta necesara si iti vei pierde timpul degeaba, mai bine cauta un dresor profesionist, eu am un alsatian american si intr-o luna l-a dresat complet, cu doar 350 lei.

| Danybella a răspuns:

Pai... Incepe cu chemari subtile si cand vrei sa.i dai mancare mangaie-o inainte si dupa ce mananca. Incearca sa te joci cu ea. Si cand vezi ca are incredere in tine incearca sa o ti in brate sa o apropi de corp. O sa mearga. Si eu am un caine si azi am iesit afara pr o patura la soare doar eu si am vazut ca vine si el si se tuculeaste la mine in brate. Le trebuie afectiune! Spor la treaba!