| anonim_4396 a întrebat:

Tpu..Am o mare problema.Am caine beagle de 8 luni si de 3 luni nu mai face pisu pe pampers ( din ala de caine). Eram foarte fericite eu si sora mea ca se tine ( asa credeam noi ).Dar de o saptamana incoace simtim in camera ei un miros urat de urina pe covor. Am incercat sa scot covorul dar am reusit doar la jumatate.
El facea sub patul ei si am reusit sa scot cumva pana la jumatatea camerei. Am descoperit sub covor o pata mare de urina. S-a doveditca pana la urma nu se tinea ci facea sub pat. Oricum sub covor am gresie si am spalat azi cum am putut partea aia, am aerisit camera dar tot se simte. Nu se mai simte asa tare dar se simte. Luni o sa il duc la curatatorie si sper sa iasa mirosul. Si am decis sa nu mai punem covorul pana mai sta sora mea aici ca termina scoala si il duce la tara. Ce vreau sa zic este ca va iesi mirosul din camera?
Sau va trebui sa zugravesc?
Eu stau in chirie la o matusa de a mea si nu prea sunt in ochii bun dupa faza asta.
Si credeti ca, cainele va rezista afara in tarc?
Plange foarte mult dupa sora mea si daca merge pana la magazin. Va sta cu ea cat va fi vacanta dar dupa nu vrem sa il mai aducem inapoi.
Daca il lasam liber in curte la tara, merge la vecini. A gasit tot felul de gauri in gard.
Parintii mei lucreaza si nu pot sa stea tot timpul cu el. Ce e de facut?
Iasa mirosul din covor?
Nu stiu ce sa mai fac?
Sper ca la ceea curatatorie va scoate mirosul de urina.
Multumesc si va doresc o sambata placuta!

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

O să iasă mirosul din covor, și din cameră (fără zugrăveală).
Câinele se va mai liniști după vârsta de un an.
Ca să nu mai facă în casă, trebuie scos afară, de cel puțin patru ori pe zi. Așa se învață și să se ceară când îi mai vine.
La țară trebuie ținut într-un țarc, dar nu toată ziua. De cel puțin două ori pe zi trebuie scos și alergat până pică lat.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Il scoatem de 3 ori pe zi. Eu lucrez si sors mea e la scoală. Sper sa iasa. As mai avea o întrebare. S-a pisat si pe plapuma mea si e plapuma dinaia de la tară din pana. Cum as putea sa scot mirosul din ea? La masina cred ca nu as putea sa o bag. Nu stiu ce are câinele. Credeam ca că a invatat sa tina dar se pare ca nu.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din plapumă nu ai cum să scoți total mirosul - într-adevăr, nu se poate spăla. Scoate-o zilnic la aer și se va mai atenua, dar cu siguranță n-o să dispară de tot.
Trebuie certat când îl vedeți că face în casă (atenție! am spus certat, nu bătut!) și lăudat de fiecare dată când o face afară. Cu timpul va pricepe.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Il certăm dar degeaba. Nu stiu. Dacă merge sora mea acasă la tară si el nu merge, numa rele face. Nu sta cuminte deloc. Nu stiu de e mai atasata. O sa il ducem la tară ca nu avem ce face. ma gandesc totusi sa spăl acolo pata si o sa tin pe balcon cateva zile.