| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema.
Peste câteva luni va trebui să imi fac mutația de la casa cu curte la apartament. Problema e ca am o cățelușa cane corso de 11 luni. Nu stiu ce sa fac cu ea deoarece suntem foarte atașați unul de altul si am o relație om-caine foarte strânsă. Si nu stiu ce sa fac cu ea deoarece nu o pot părăsi in curte si nu stiu cum pot sa o pregătesc să stea 5-6 ore singura acasa. Nu stiu ce sa fac, aceasta catelusa mi-a adus alinarea cand imi era mai greu si este un cadou de la tatal meu ce a decedat anul trecut si nu o pot dona/vinde.
Deci imi puteti recomanda cum as putea lasa-o singură in apartament (cred ca nu este imposibil deoarece am mai vazut stăpâni si de pitbull care ii tin in apartament) am nevoie de niste sugestii va implor!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| 99Andreea99 a răspuns:

Eventual cu recompense. Funcționează sigur cumperi mâncarea ei preferată si daca va face ce spui tu ii dai daca nu ii spui de ce si pleci fara sa o iubesti sau mângâi devii mai sever (bine ințeles doar cu vorba si privirea )
Si ea cand va vedea ca obține iubire, afectiune si recompensa va încerca să facă mai mult ce spui sa primească.
Si cu treaba cu nevoile daca le face pe unde vrea o cerți ii arăți recompensa si nu ii dai ii arăți ce a facut si fii sever va intelege ca din cauza asta nu primește.
Eu asa am facut acum depinde de cățel.
Recompensa trebuie să fie ceva ce ii place mult si sa o primească doar atunci când face ceva de meritat.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu timpul se va obisnui sa stea si singura in casa.

| Denisa0954 a răspuns:

Ai putea sa i iei un alt caine, ca prieten de joacă. Sau dacă e prea greu, cand pleci, lasa televizorul deschis sau un radio ceva sa aiba o "companie", cumpara mai multe jucarioare cu care să si umple timpul. 5-6 ore nu e chiar un timp mult in care sta singurhappy

| Anonim124635 a răspuns:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri mai ales cel declarat câștigător. Toate mi-au fost de folos si va multumesc tuturor pentru raspunsurile date?

| 99Andreea99 a răspuns:

Poti cauta un dresor de catei online gasesti rapid care sa se ocupe sa ii faca un dresaj pentru interior sau planul cel puțin mie mi-a luat 3 luni si ceva zi de zi cu cățelul in casa si tot făcea pozne trebuie sa o înveți să își facă nevoile si multe altele si sa o lasi in casa iti poate devasta zona si e si riscant deci in cel mai bun caz recomand un dresaj si sunt sigura ca nu vei regreta.

| Anonim124635 a răspuns (pentru 99Andreea99):

Stiu dar nu prea gasesc dresori in zona si nah am o mica problema cu încrederea deoarece am auzit ca uni dresori chiar ii agresează. Dacă puteti sa imi dati niste idei cam cum o pot dresa de unul singur?

| Anonim124635 a răspuns (pentru 99Andreea99):

Stiu dar nu prea gasesc dresori in zona si nah am o mica problema cu încrederea deoarece am auzit ca uni dresori chiar ii agresează. Dacă puteti sa imi dati niste idei cam cum o pot dresa de unul singur.

| 99Andreea99 a răspuns (pentru Anonim124635):

Eventual cu recompense. Funcționează sigur cumperi mâncarea ei preferată si daca va face ce spui tu ii dai daca nu ii spui de ce si pleci fara sa o iubesti sau mângâi devii mai sever (bine ințeles doar cu vorba si privirea )
Si ea cand va vedea ca obține iubire, afectiune si recompensa va încerca să facă mai mult ce spui sa primească.
Si cu treaba cu nevoile daca le face pe unde vrea o cerți ii arăți recompensa si nu ii dai ii arăți ce a facut si fii sever va intelege ca din cauza asta nu primește.
Eu asa am facut acum depinde de cățel.
Recompensa trebuie să fie ceva ce ii place mult si sa o primească doar atunci când face ceva de meritat.