| casian503 a întrebat:

Am o pisica ce a fatat acum 2 zile 5 pui. Unul dintre ei miauna incontinuu, nu se misca, nu isi misca capul si are o saliva de culoare portocalie la gura. Nu prea mananca si sta nemiscat mieunand. Ceilalti 4 sunt ok iar mama pisica le da sa suga insa el refuza. Ce pot face?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cel mai simplu test este testul de urina. Ala trebuie facut primul. Daca pisica este cu rinichii bolnavi, cere eutanasia, ca nu mai are scapare.

| Andreeush a răspuns:

Cheamă veterinarul să vadă pisicul.

| casian503 explică (pentru Andreeush):

Am fost astazi la control. Mama pisica facuse febra de la nastere si nu producea destul lapte pentru toti pisoii asa ca mureau de foame iar eu credeam ca au alte probleme. Le-am luat formula de pui, seringa si lapte praf pentru a o ajuta pe mama pisica.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ai încercat să-l muți lângă mamă? Să-i pui botul la țâță?

| casian503 explică (pentru supadeceapa):

Da, refuza tâta si miauna incontinuu.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

E clar ca e bolnav, ai 2 solutii: du-l la veterinar sau lasa-l sa moara.

| casian503 explică (pentru WhatABeautifulDay):

La Spitalul de urgenta veterinara nu mai este medicul la servici mi-au zis sa revin dimineata la ora 8...

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Saliva portocalie mi se pare dubioasa, e posibil sa fie sange din cauza unor daune interne. Ai manevrat/miscat/ridicat pisoiul? In cazul asta nu ai altceva de facut decat sa astepti pana dimineata sa o duci la veterinar caci singur nu ai cum o trata.

Foarte Important: Chiar daca e bolnava/ranita ar fi bine sa nu o iei de langa ceilalti pisoi & mama, puii nu isi pot regla singuri temperatura corporala. Daca o iei de langa iei ai grija sa aiba caldura ca sa nu moara de hipotermie.

| casian503 explică (pentru WhatABeautifulDay):

Buna mersi pentru raspuns! Din pacate a decedat cateva minute mai tarziu! Am vorbit cu un veterinar si a spus ca laptele mamei i-a ajuns in plamani si a murit axfisiat nu aveau nici doctorii ce sa ii faca.