| Mario871u a întrebat:

am o problema, acum aproximativ 2 saptamani mi-a murit un catel(ciobanesc carpatin) din pricina parvovirozei, la care tineam foarte mult, l-am internat, i s-a facut tot posibilul insa nu a supravietuit. Imi doresc sa cumpar alt catel care sa imi aline suferinta.
Tin sa mentionez ca stau la casa si toata curtea a fost stropita cu clor si diferite metode de dezinfectare, iar catelul pe care vreau sa il cumpar are 2 luni, avand facute primele 2 vaccinuri.Credeti ca ar trebui sa il tin inchis pe terasa o perioada de timp, sau chiar in apartament timp de o luna? Am inteles ca dupa al treilea vaccin, sansele sunt foarte mici sa mai ia virusul.
Va rog sa raspunda doar cei care au habar, sau cei care au mai trecut prin asta. MULȚUMESC MULT!❤

1 răspuns:
| AdrianCtn21 a răspuns:

După al treilea vaccin ar trebui sa stea in casa cel putin o săptămână jumate sau măcar sa nu atingă suprafața pe care a umblat câinele ce a murit( am trecut prin asta și mi au murit 3 câini din cauza parvovirozei,și aceasta nu dispare ca alte bacterii, ea supraviețuiește și la clor indiferent de cantitate, va rămâne acolo ceva ani, dar după ce câinele este vaccinat, e imun).