| Abby4124 a întrebat:

Am o problema. Marti am adoptat un catel de o luna rasa Cane-Corso de la un prieten. Acasa, mai am un catel de vreo 5 ani umani care este o corcitura: rottweiller si cane corso. Prima noapte l.am lasat pe micut sa doarma cu mine, a doua noapte in garaj si acum ar fi a treia noapte. Am incercat sa il obisnuiesc cu cateaua mea ( cea de 5 ani ) si ea il miroase tot timpul si nu il lasa sa se apropie de mine. Mai latra uneori la el. Si am decis ca seara asta sa se obisnuiasca sa doarma si sa stea noaptea cu cateaua. In schimb, acesta sta cu ea dar stau la usa si schiorlaie si imi este mila de el. Ce as putea sa fac sau sa ii fac? Mi.e mila de el! Ii este dor de mine si cateaua nici nu prea o baga in seama si mai au uneori si certuri. Schiorlaie de 2 ore. crying((((

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Logic ca nu se prea inteleg, cel adoptat e foarte pui, iar cea mare, e un adult convins, sigur nu are nevoie de pui dupa ea, mai ales ca cel mic cauta joaca, ai grija, ca s-ar putea sa il muste rau.
Nu crezi ca e cam frig pentru pui afara? si nu i-ai facut nici vaccinurile, el nu mai are imunitate si poate sa capete o boala mortala.
De ce iarna asta nu il ti in casa? daca stiai ca nu poti sa il ti in casa, de ce l-ai mai luat? sa il chinui? sa raceasca? e foarte mic.
Normal este sa il ti in casa, si apoi in primavara il obisnuiesti treptat afara. si faci vaccinurile musai!

| Abby4124 explică (pentru LaLaura):

Trebuie sa reziste si afara. De exemplu cateaua de 5 ani a rezistat cand am luat.o la o luna. Si in plus ea schiorlaie dupa mine...

| LaLaura a răspuns (pentru Abby4124):

Poate sa reziste, cum poate sa si raceasca sa faca pneumonie, e prea mic ca sa stea afara, mult prea mic, si nu inteleg de ce sa risti, daca stiai ca il ti afara, nu il mai adoptai, poate il adopta altu care ii oferea conditii.
Plange si dupa tine, plange si ca ii este frig, plange ca l-ai luat din mediul sa cunoscut ( de unde l-ai adoptat) si acum l-ao lasat balta. Pune-te in locul lui, si vezi daca iti placea sa stai in frig, unde nu consti nimic, si cu una care te musca. Fi responsabil si time-l in casa, daca nu poti, du-l inapoi, nu il mai chinui daca stii ca nu ii poti oferi conditii. Si mai ales ca nu are vaccinul facut!

| Abby4124 explică:

P.s. : cateii stau in curte deoarece eu stau la casa.