| Mariagiulia a întrebat:

Bună TPU!
Am o țestoasă mică, de un an. Ieri am observat că are ochii umflați și îi ține închiși. Atunci când îi deschide o face foarte puțin. Prin acvariu observat că îi ies niște bule prin nări. Azi dimineață avea ochișorii și mai umflați. În rest mănâncă și merge repede.
Adevărata problemă este faptul că-mi doresc s-o duc la veterinar, dar mama nici nu vrea să audă, spune că dacă moare n-am decât să-mi cumpăr alta. Cum fac s-o conving (sunt minoră)?
În acvariu cu ea stă și o țestoasă puțin mai mare, sănătoasă. Este adevărat că animalele se tratează între ele sau ar trebui să le despart?
Vă rog ajutați-mă, nu știu ce să fac!

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Singurul care poate pune diagnostic este medicul veterinar, dar daca mama ta nu vrea sa o duca la veterinar de ce nu vorbesti cu o prietena mai mare si mergi cu ea la veterinar cu broscuta sa o consulte, nu o poti lasa asa sa moara, mama ta nu are suflet nu iubeste animalele? Dar trebuie sa ai bani la tine deoarece consultatria si tratamentul costă, tatal tau ar putea merge cu tine la veterinar sau nu vrea nici el, tu ce varsta ai?