| Realityy a întrebat:

Buna TPU! Am sa trec direct la subiect:
Am de o saptamana doi perusi (fata si baiat) cumparati de la un petshop din apropiere. Am facut greseala sa le bag mana in colivie imediat dupa ce i-am cumparat (Nu stiam prea multe despre ei atunci).
Mai jos aveti niste informatii despre ei doi:
Despre baiat: Numele lui este Rio;
Are un penaj albastru cu un cap alb cu linii negre.
Este o pasare foarte blanda si cam fricoasa, nu a muscat deloc pana acum!
De cand l-am cumparat m-a lasat sa il ating si statea pe degetul meu oricat de speriat era el (habar nu am de ce)!
Cand ii dau drumul prin casa fuge de mine iar eu il astept sa se puna cu picioarele pe colivie si dupa aduc degetul ca el sa se urce pe el si sa il aduc inapoi in colivie (Sta distant de mine dar cand ii aduc degetul se urca pe el).
Despre fata:
Numele ei este Cici (cireasa) mama i l-a dat nu este vina mea.
E o pasare destul de distanta si musca destul de des.
Are un penaj alb, putin albastru pe piept si un cap alb cu linii negre.
Cand ii dau drumul prin casa folosesc o matura ca sa o aduc inapoi in colivie (se urca pe coada de la matura si asa o bag inapoi in colivie).
Abia acum le-am pus si eu prosopul ala pe colivie (par destul de mulțumiți de el).
Acum am luat-o cu imprietenirea de la capat si as vrea niste sfaturi de la voi daca puteti sa imi oferiti, mersi!

2 răspunsuri:
| kaTTsu a răspuns:

Eu am avut un perus pe nume Papi, care dupa ce i-am castigat increderea a inceput sa vorbeasca.

Trebuie sa fii constient ca intreg procesul dureaza, nu se intampla peste noapte si trebuie sa-i castigi increderea de la o zi la alta.

Pana cand nu vor invata ca nu vrei sa le faci rau, se vor tot feri de tine.

Mereu gesturi lente, niciodata bruste, mereu sa folosesti un ton calm cat mai cald.
Incearca sa le oferi mancare prin colivie.

http://papagalamorez.blogspot.com/2013/01/imblanzirea-papagalilor.html

Este valabil si pentru perusi, citeste tot ce scrie pe acolo. Mult succes!

| Realityy explică (pentru kaTTsu):

Multumesc de sfaturi! Acum cand m-am trezit se plimba stanga dreapta langa usa custii, ce au patit?