| oanaoana63 a întrebat:

Am si eu un catel de 3 luni si de 3 sap il scot afara, dar nu face deloc afara, cand il scot plange vrea in brate si cand urc sus se duce la pad si face pipi acolo...cum sa l invat sa faca afara?

Răspuns Câştigător
| Kennysa a răspuns:

Vorbeste cu el,nu trebuie batut sau chestii din astea mai ales sa tipi la el ca se sperie catelul de tine,ii spui ca nu este voie si il certi cu o voce calma dar autoritara si cand face afara ii dai o recompensa(gustari speciale pentru ei sau o bucatica mica de paine le este de ajuns)daca tot nu merge iesi cu o prietena care are catel si daca v-a vedea ca face catelul prietenei asa face si el,sau unde a facut un caine il pui sa miroasa sa stie ca trebuie sa faca afara, daca tot nu vrea iesi dimineata cand se trezeste deoarece cand se trezeste isi face nevoile si il scoti afara ca nu poate sa se tina prea mult, si ce daca plange? ii spui ca nu are voie si nu il iei in brate.

4 răspunsuri:
| SsAa a răspuns:

Am citit chiar ieri seara pe internet un mos prin care poyi dresa cainele sa nu mai faca prin toata casa :
-ca sa il inveti sa nu faca deloc in casa la inceput nu poti poate sa faca doar intr-un singur loc (adica baia de preferat), ce trebuie sa faci? Raspunsul :cand vezi ca iti face prin casa in alta parte decat; a baie il certi si ii dai farte usor peste fund, la baie ii pui o revista sau un ziar iar cand vezi ca sa pregateste sa faca in casa il iei usor si il pui la baie pe un ziar (niciodata sa nu muti ziarele sub el in casa ci pe al pe ziare la baie), dupa ce face nevoile pe ziare il recompensezi cu putina mancare pentru ca sa realizeze ca e bine sa faca acolo ). Repeta aceste solotii pana cainele se obisnuieste iar atunci poti renunta la ziare pentru ca o sa observi ca o sa-ti faca numai pe afara
Sper ca te-am ajutat!:* FUNDA?

| Oanny a răspuns:

In primul rand daca, cainele face mereu la pat...padthinking mai intai ar trebui sa stergi acel loc foarte bine in asa fel incat cainele sa nu mai simta mirosul.Si stai cu el afara pana face chiar daca iti ia juma de ora, poate o ora cine stie? Si du-l prin iarba.Pana la urma se va invata, zic euhappy

| darcalex a răspuns:

Cand vrea sa faca in casa dai o palmutza peste funduletz si incearca sa ii vorbesti, eu asa l-am dresat pe al meu

| Armando16 a răspuns:

rolling on the floor asa este si al meu am un bichon frisee este foarte foarte nadravan eu i-am luat covorase din astea pentru caini si face pe ele ca nici al meu nu face afara ori cat as sta cu el deci daca stau 3 ore cu el afara vorba vine se tine neaparat sa nu faca si exact cand ajunge in casa face pe acel covoras rolling on the floor si da cand deschid usa imediat fuge afara din casa nici nu pot sa merg pana la magazin sa deschid usa putin ca a si fugit imediat afara rolling on the floor cand se face putin mai mare sigur o sa faca scoate-l cat mai des si se obisnuieste nu are incontrowinking bafta sper ca ti-am fost de folos big grin