| Lane a întrebat:

Am un caine Ciobanesc belgian Malinois, are 4 luni si ma musca foarte rau si nu ma asculta tot timpul. Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| Kennysa a răspuns:

Fii dura,nu il lasa sa te muste,daca te musca ii dai usor o palma peste botic si incerci sa il calmezi si sa ii spui ca nu este voie sa te muste,daca e invatat de mic sa te muste iti dai seama ca atunci cand se va face mare tot asa o sa faca, si poate si mai rau, succes!

5 răspunsuri:
| sefwefhiff a răspuns:

Foarte interesanta rasa ti-ai ales. excelenti pentru paza si protectie. daca ai bani e bine sa il duci la dresaj sau daca nu ai 2 variante. 1 incerci sa il educi tu sau il dai

| alexutz2 a răspuns:

Sall! Imi pare rau dar daca un ciobanesc nu te asculta de cand este mic nu cred ca o sa te mai asculte vreodata! Crede-ma am patit si eu asa ceva!

| Diabl0 a răspuns:

Dul la dresaj... o sa il linisteasca aia...

| dracidus a răspuns:

Pe National Geographic este o emisiune foarte interesanta. Se numeste "Cezar si Cainii". Incearca sa o prinzi si sa te uiti la ea, poate vei intelege niste chestiuni legate de atitudinea stapanului fata de caine. De obicei, e vina stapanului daca un caine foarte violent (asta daca nu e vorba de vreun rotweiller, desi... e aceeasi problema, si nu e cainele). Sper sa prinzi cat mai multe episoade sa inveti cat mai multe!

| Adi_Borghina_1998 a răspuns:

Deci, ca sa nu te muste si sa te asculte trebuie sa-i arati cine e liderul. El crede ca te domina. Este ca un copil, poti sa-l pedepsesti cu ce il doare foarte tare ex; jucarii sau nu stiu...(sa nu te ganndesti sa nu-i mai dai mancare ca il vei pierde definitiv). Cand face ceva bine da-i cate o gustarica.