| IrishCream a întrebat:

Am un catel bichon maltez care este plin de purici! Tin sa precizez ca stau la bloc. A mai avut si acum o luna dar am reusit sa il scap de ei cu sampon antiparazitar. De atunci nu l-am mai scos afara deloc. Acum,are mai multi purici ca niciodata! Este plin plin! L-am spalat si i-am pus zgarda dar nu inteleg de unde au venit? In pat,prin casa nu sunt excremente, niciun membru al familiei nu are ciupituri. Aveti idee de unde sau de la ce s-a umplut de purici (DIN NOU)?

Răspuns Câştigător
| NaTl a răspuns:

Cand ai iesit cu el afara poate s-a intalnit cu alti caini.Sau de la caldura poate este foarte cald la tine in apartament.Fa-i bai mai dese si du-te la farmacie veterinara si ceri praf pentru purici daca nu are probabil va avea in niste fiole niste lichid il amesteci cu putina apa cca 50ml si ii pui pe gat pentru ca acolo nu poate el sa se scarpine daca incepe sa se scarpine si face spume nu te ingrijora pune niste sare in apa si dai sa bea adfica toarnai pe gat ca el nu o sa bea si iti revine.Asa am facut si eu si a dat roade.

6 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Hello! A venit caldura, purici sunt peste tot afara, poate ti-a scapat vreun purice atunci si acum a facut mai multi. Nu e de ajuns samponul ca sa scapi de purici, iti zic din propria experienta. Cumparai Advantix pentru deparazitare externa ca altfel nu ai cum sa scapi de ei, ii faci deparazitarea externa si poti sa-l scoti linistit afara asa il mai chinui si pe catel tinundu-l in casa atata timp.Acum e perioada in care apar si capusele si cu astea nu e de gluma, ii face rau cainelui sugandu-i sangele, dar poate sa se puan si pe voi si atunci e foarte grav.

| adishorMS a răspuns:

Un ciclu de reproducere dureaza, tu la-i scapat de purici, dar au ramas ouale si cand acestea au eclozat = o noua runda de purici
du-te la farmacie si cere o solutie repetativa si citeste prescriptia si urmeaz-o

| westie21 a răspuns:

Probabil din casa daca nu ai deparazitat toata casa. te sfatuiesc sa ii pui o data la doua luni cate un frontline. are efect!

Răspuns utilizator avertizat
| IrishCream explică:

Multumesc pentru raspunsuri! happy