| Anonim124635 a întrebat:

Buna TPU! Am un catel rottweiler de 9 luni, invata foarte repede majoritatea comenzilor (latra, sezi, culcat, noroc, asteapta) problema cu el este ca nu ma asculta tot timpul cand ii dau o comanda si doar daca am ceva bun in mana. Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Pentru inceput nu te astepta sa te asculte din prima. Intai exersexi o comanda cu el zinic, de 2 ori pe zi in sedinte scurte si dupa o saptamana poti sa incepi sa incerci in spatii unde sunt si alte lucruri care ii distrag atentia. E vorba de exercitiu. Si o chestie pe care o vad des - strigi cainele si nu vine din prima dar cand vine il certi - cainele nu intelege de ce si apoi nu mai vrea sa vina fiindca se asteapta sa fie certat. Ai rabdare si consecventa. Am 3 caini si au invatat toti pana la urma. Setterul era perfect cand exersam pe hol dar cand inseam in curte vroia sa alerge, sa miroasa, nu era deloc interesat de mine dar a invatat si el dupa cateva saptamani.
Deci rabdare :-)

10 răspunsuri:
| M4RK a răspuns:

Incearca sa il dresezi si cu o minge sau mai exersezi cu el de mai multe ori pe aceeasi comanda, prima data cu recompensa dupa o ascunzi in buzunar. Urmareste-l pe Gabriel Cocu pe Youtube - https://www.youtube.com/c/GabrielCocu/videos

| dinaprilie a răspuns:

Cauta sa vorbesti pe niste forumuri cu oameni ca tine ( cu catel ), dresori poate pe acolo, vreun sfat mai amanuntit ca e de la mai multi. happy

| Anonim124635 explică (pentru dinaprilie):

Nu am gasit niciun forum asemanator. aveti niste recomandari?

| dinaprilie a răspuns (pentru Anonim124635):

Softpedia.com pe forum..este un forum mai profi si poti cere pareri si de la alti oameni. Good luck!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are o problemă de software. Fă-i revenirea la setările din fabrică. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am antrenat până acum, dar clar trebuie să cauți cărți sau site-uri cu informații legate de educarea cățeilor. Eu de eemplu îmi plănuiesc să îmi cumpăr carte de care se zice că este foarte eficienta. Este de dresaj canin. Totuși, părea mea este că de la început l-ai învățat doar cu recompense nu și cu jucăriile preferate sau laude, precum bravo și mângâieri. De acea ar fi setat să reacționeze doar atunci când îi dai recompense.

| 19flo79 a răspuns:

Cauta in orasul tau cursuri de dresaj si asa poti fi linistit.
Costa niste bani dar iti spun ca merita rezultatul!

Răspuns utilizator avertizat