| Ana_Tornean_1990 a întrebat:

am un doberman care nu e deloc agresiv cu alti caini sau oameni.M-am interesat pe net si am citit ca dobermanul nu apartine de rasele agresive, dar altcineva mi-a spus ca la cainii peste nu stiu sigur 30-35 kg trebuie neaparat botnita.Am mai incercat sa-i pun botnita, dar nu-i place deloc.Ma poate amenda politia daca il plimb fara?

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Binenteles! Legea e lege!

| Ana_Tornean_1990 explică (pentru lpavel):

Dar e adevarata faza cu kg? pentru ca asta ma nedumereste

| lpavel a răspuns (pentru Ana_Tornean_1990):

Eu nu stiu cum e cu kg dar un lucru e sigur daca e destul de mare incat nu- poti plimba in brate e obligatoriu sa aiba botnita!

| Ana_Tornean_1990 explică (pentru lpavel):

Si pe cei care detin husky? de ce nu le are nimeni treaba? Si aceia sunt caini mari

| Mandeliu a răspuns:

Salut!

Conform legii, Dobermanii nu sunt incadrati ca fiind caini periculosi, deci in consecinta nu e nevoie sa poarte botnita!

Insa, cainele poate fi usor confundat cu un caine dintr-o categorie agresiva si poti avea parte de situatii neplacute cu organele de aplicare a legii care se afla in necunostinta de cauza, asa ca ti-am pregatit un articol in care scrie detaliat ce sa faci:
https://www.breakfix.ro/politie-caini-periculosi-botnita-lege-oug/

Succes!