| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU,
Am un perus și de câteva ore își tine degetele de la un picior îndoite și nu poate sta pe el. Numai dacă le fixez eu pe bara…. Ce ar putea sa aibă? Ma gândesc ca nu e rupt piciorul ca altfel nu putea sta pe el (dacă ii aranjez eu degetele pe bara sta fără probleme).
Va rog ajutați-mă crying(

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Mai bine du l la un medic veterinar, noi nu putem sti ce anume are, dar un doctor il vede il consulta si i si da seama.

| 13AlinaM a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Când îl scot din colivie merge bine și repede doar degetul din fata și l tine încleștat

| Drimmero a răspuns:

Si-a luxat piciorul ala, o sa-si revina, stai linistita, ori s-a lovit si il doare si ii e frica sa stea pe el

| 13AlinaM a răspuns (pentru Drimmero):

Mulțumesc mult de tot!

| Drimmero a răspuns (pentru 13AlinaM):

Piciorul nu-l tine si atarnat? In orice caz, in 2-3 zile ar trebui sa nu mai aiba nimic. Poate nici nu e luxat si il tine asa doar pentru ca s-a lovit si il doare

| 13AlinaM a răspuns (pentru Drimmero):

Nu îl tine atârnat, își tine degetele îndoite (Încleștate)

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate că ai in casă un tub cu Lioton Gel, dacă nu, cumpără de la farmacia umană, un gramaj mai mic. Si masează-i de trei ori pe zi, piciorusele, cu foarte putin gel. Ajută la buna circulatie a sângelui.
Pe lângă asta, dă-i calciu lactic și vitamine, zilnic.

Inca ceva! Știi engleza? Dacă nu, incerci să te descurci tu cu google translate
Poți să asculti si sfaturile lor.

https://www.petassure.com/new-newsletters/common-parrot-disorders/

| Catrice a răspuns:

Dacă îl tine complet ascuns, asta cam e normal.

| dinaprilie a răspuns:

Greu de crezut ca isi poate rupe degetele. Lasa-l pana maine poimaine si vezi ce se intampla.

| 13AlinaM a răspuns (pentru dinaprilie):

Mențiunea ca atunci când îl ajut eu sa își fixeze degetele după câteva mi uite se roade la picior ca și cum l-ar deranja ceva, m-am uitat cu lupa și nu are nimic prins …

| dinaprilie a răspuns (pentru 13AlinaM):

Ok, vezi intr/0 zi doua.din pacate veterinari de pasari mai putin pe la noi.

| 13AlinaM a răspuns:

Va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri…. Aparent era de la creier problema ca era batran…. Azi a murit sad sad

| Jdjdnf a răspuns:

Du-te la un veterinar cu el ei știu mai bine