| anonim_4396 a întrebat:

Am un prieten care are o problemă cu propriul câine, l-a bătut puțin și acum câinele nu mai stă pe lângă el, îi e frică de el și îl evită. Și-a dat seama că a greșit și acum e foarte disperat, îi pare rău pentru ce a făcut. Câinele are 5 luni, ce ar putea face pentru a-i câștiga din nou încrederea? El îl și ține uneori închis și mă gândesc că câinelui nu-i convine și de aceea și această evitare. Ce ziceți?

14 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Prietenul tău e un psihopat, să-și dea câinele spre adopție și să stea departe de animale.

| AlexAL275 a răspuns (pentru supadeceapa):

Sincer chiar nu vă înțeleg, până la urmă omului îi pare rău, se simte prost. A luat-o de ceafă cu o mână și a zbenguit-o puțin, nu a dat cu pumnii sau să o strângă de gât. Din punctul meu de vedere asta nici nu e bătaie, bătaie e atunci când dă fără să se oprească de o omoară. Da, a greșit, până la urmă e mică, n-ai ce să-i ceri, dar na. Pe voi nu vă băteau părinții când erați mici și făceați prostii? Și eu cred că tu nu știi ce e ăla psihopat, nu a omorât-o sau să-și bată rău joc de ea. Pur și simplu a avut o zi mai proastă și a reacționat greșit. Din comentariile voastre ar rezulta ca dacă un om greșește nu mai merită o a doua șansă. Chiar îmi pare rău de cum a ajuns lumea.

| supadeceapa a răspuns (pentru AlexAL275):

Nu, nu mă băteau, că nu-s handicapați. Dacă omul nu are rațiune și urmează orbește sfaturi de pe internet, fără să treacă prin filtru, ar trebui plimbat pe la psihiatru. Și mie îmi pare rău că am ajuns sa apărăm astfel de comportamente.

| AlexAL275 a răspuns (pentru supadeceapa):

Majoritatea oamenilor normali au mâncat bătaie, toată lumea și-a luat-o măcar o dată. La psihiatru se duc numai persoanele cu capul și asta nu mi se pare chestie de dus la psihiatrie. Nu aș caracteriza-o ca pe o cruzime față de animale, că până la urmă aia nici măcar n-a fost bătaie, a zmotocit-o puțin. Cel mai mare rău pe pământul ăsta e tot omul și din categoria asta faci și tu parte. De asta există criminali, violatori și tot felul de oameni vai de mama lor, din cauza urii, e un ciclu nesfârșit al urii după cum zicea cineva. E vina omului pentru că se nasc monștri, dar numai vina lui. Pe mine oricum nici nu mă interesează, să sufere toată lumea, să moară. Poate atunci vom scăpa de toate jigodiile din lumea asta. Sincer vorbind mie îmi place să-i văd pe ceilalți cum suferă, cum plâng, cum cad(metaforic vorbind). Deci da, cred că eu aș juca cel mai bine rolul psihopatului. Asta merită lumea, ce semeni aia culegi.

| Digikey a răspuns:

Sa-i spui prietenului tau ca este un idiot fara suflet si nu merita sa aiba un caine ca sa-si bata joc de el.

| CleanHeart a răspuns:

Pacat, sunt oameni care nu merita caini.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un prieten a adoptat un câine bătut, după 10 ani încă se sperie când vede mătura prin casă. Mai bine îl dă... Cine știe ce-i face data viitoare.

Răspuns utilizator avertizat
| JulyDreams a răspuns:

Prietenului tau ii trebuie alt stapan... glumesc tongue
Cred ca o sa-i treaca frica de la sine in cateva zile. Dar daca il bate iar o sa ajunga sa fie mai retras si timid. Asa ca va trebui sa se poarte exemplar happy

| stancuprint a răspuns:

Corect, oameni au dreptate, sa renunte la el daca este agresiv stapanul/ Punct!

| DioBrando162000 a răspuns:

Zic ca e iresponsabil si n are ce cauta in preajma animalelor, funda?