| Andreea1i a întrebat:

Bună TPU.
Am un rottweiler de 5 luni dar are ceva probleme de comportament, cred. Este destul de agresiv cu stăpânii și nu înțeleg de ce, nu l-am lovit niciodată, i-am acordat foarte multa atenție, ieșim la plimbare zilnic, dar face ce face și ne musca de mâini, nu vrea sa se joace și el ca orice câine normal, doar sa muște, sa rupă hainele de pe noi, sa distrugă totul în casa, nu asculta mai deloc. Pana în momentul asta a învățat doar comanda 'asteapta' și aia o face doar când are el chef. Care sa fie problema oare, pot remedia asta cumva sau dresajul e singura soluție?

2 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Cred ca e ceva instinctiv. Rottweileri nu sunt tocmai renumiti pentru dragalasenia si cumintenia lor. Din cate observ, tu asta iti doresti de la un caine. Cred ca nu ai ales rasa potrivita.

| Vikaa a răspuns (pentru Ineys):

Orice caine poate fi educat, chiar si cel mai incapatanat catel.Rottweillerii cum ii faci asa ii ai, am intalnit multi rottweilleri foarte cuminti, nici nu ziceai ca sunt catei, mai degraba mielusei.