| anonim_4396 a întrebat:

Am un Yorkshire Terrier de 7 saptamani. Veterinara i-a facut deparazitarea (interna si externa) si primul vaccin, iar pentru al doilea va trebui la merg pe data de 14, atunci ii va face si pasaport, microchip si vaccinul antirabic, deoarece eu sunt acum in strainatate si vreau sa-l duc cu mine in Romania. Vreau sa va intreb: Deja il pot scoate putin pe afara si sa-l las pe jos sa se plimbe? Ca mi-a zis o doamna ca dupa primul vaccin pot sa-l las linistita pe jos, dar eu stiam ca doar dupa al treilea...Deci as putea sa-l scot si acum? Multumesc mult!
P.S. Dau funda la cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

In general dupa vaccin, orice vaccin, e bine sa-l tii in casa macar cateva zile. dupa deparazitare chiar 2 saptamani daca mai tin bine minte. tinand cont insa ca e asa de mic nu cred ca e bine sa-l scoti, organismul lui e sensibil. ca sa intelegi, vaccinarea inseamna ca i-a bagat in organism o cantitate mica din niste virusi care provoaca o boala. organismul lui lupta cu acei virusi si produce niste anticorpi, un fel de "soldati antrenati" care stiu cum sa lupte impotriva acelei boli. problema e ca organsimul lui e acum putin slabit tocmai pentru ca lupta cu virusii introdusi prin vaccinare si se poate imbolnavi foarte usor de orice altceva. pe jos sunt tot felul de mizerii, microbi de tot felul, deci ai putina rabdare, o sa aiba timp destul sa iasa pe afara happy

2 răspunsuri:
| 96SeB96 a răspuns:

E greu sa intrebi veterinarul?

| anonim_4396 explică (pentru 96SeB96):

96SeB96 Sti ceva? Daca nu dai raspunsuri folositoare de ce ti-ai mai facut cont pe TPU? Alta data sa nu te mai deranjezi sa scrii un raspuns ca asta happy!
Si nu, nu e greu sa intreb veterinarul, dar doar peste doua saptamani o sa mai merg la cabinet si vreau sa stiu daca pot sa-l scot pana atunci happy