Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! Are cineva chinchilla? Cum este ca animăluț de companie? E greu de întreținut?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Hei.
Are o colega de-a mea. Nu e prea afectuoasa, e destul de sperioasa dar e adorabila si are o blanita foarte moale. Din ce mi s-a parut de la ea nu e deloc greu de intretinut, e cam acelasi lucru ca la un porcusor de guinea mai mare.

| Mieeez666 a răspuns (pentru Adry05):

" Nu e prea afectuoasa, e destul de sperioasa dar e adorabila si are o blanita foarte moale." Aici vorbești despre colega ta sau despre șobolan?

| Adry05 a răspuns (pentru Mieeez666):

De chinchilla logic. laughing Am considerat-o dupa nume de gen feminin. O avea colega mea ceva par pe maini dar nu chiar cat sa fie considerat blana.

| ɹαℓυ a răspuns:

A aut o prietena. E foarte dragut si nu e greu de intretinut. Uite si aici un site unde poti citi mai multe, daca nu ai facut-o deja.
http://www.chinchilla-redomar.ro/ro/chinchilla_animal_de_companie
Bafta!

| Ayakawelwel a răspuns:

Nu,n cate vad.E ca un fel de hamster big grin

| Ana227 a răspuns:

Hey! Intra pe youtube si cauta canalul,, totul pentru animale" si cauta videoclipurile despre chinchila sunt in numar de 9... Nu am putut sa iti dau link-ul deoarece nu am doua puncte la tastatura sper sa iti fie de folos!

| Lulalalu a răspuns:

Buna! Este un animalut foarte amuzant si dragalas.Nu trebuie sa-l lasi sa stea numai in cusca, poti sa-i mai dai drumul prin casa, insa sa ai grija ca roade cam toate firele pe car ele prinde.Este usor de ingrijit si te sfatuiesc sa ti iei unul, nu vei regreta

| TuSiEuNeVomBeepMereu a răspuns:

Buna. Nu este greu de intretinut, seamana cu porcusorii de guineea dar sa stii ca se sperie foarte usor, poate sa moara din cauza asta de ce trebuie sa fi atenta (nu glumesc) si ca si mancare iesi ieftin. Ideea este ca trebuie sa ii dai libertate prin camera si sa te joci cu ea cat mai mult ca sa o faci fericita. Daca nu ai timp de ea iti sugerez sa nu iti iei, e putin cam galagioasa cand alearga prin camera. A da si e adorabila happy

| Lunabella a răspuns:

Http://www.4animale.ro/......nchillelor

Am avut si nu este greu de intretinut!

| Ademenitoarea a răspuns:

Buna!
Chinchila (cincila sau sinsila) este un rozator, deci ai grija ce-i dai sa manance. E foarte curios, asa ca trebuie sa aiba mult spatiu, ca sa traiasca sanatos.
Bafta cu el!

| Puiupuiu a răspuns:

Este foarte draguta si daca te ocupi de ea macar 2 ore pe zi o sa devina foarte pritenoasa, dar ai grija sa nu iti roada prin casa daca ii cumperi jucarii speciale de rozatoare nu o sa ai problema cu ea