| RuxandraEla a întrebat:

As avea o problema cu o catelusa adoptata. Am gasit-o la bunica mea la tara, chinuita de niste copii acum 3 luni. De atunci am avut probleme cu ea destul de multe pentru ca a avut nevoie de tratamente ca sa isi revina si sa se puna pe picioare, am tinut-o la mine in camera pentru ca ai mei nu prea au fost de acord cu asta. Ideea e ca acum si-a revenit catelusa, este mai ok insa a inceput sa latre si sa faca galagie iar cand plec de la mine din camera sa ma duc la serviciu incepe si latra si ii deranjeaza pe parinti si vecini. Va rog sa-mi dati cateva sfaturi cum as putea sa o obisnuiesc sa stea cuminte in camera cat sunt eu plecata si sa nu mai faca galagie sau sa distruga. Mentionez ca este puiut, are 6 luni aproximativ.

1 răspuns:
| hacktek a răspuns:

Catelusa se bucura cand se poate afla langa tine, iar cand acest lucru nu se poate intampla, atunci isi va manifesta "dezaprobarea" asa cum poate sa se exprime. Pentru ea este o inchisoare la izolare timpul in care o inchizi in camera singura. Nu vad cum ai putea-o obisnui, mai degraba las-o libera in apartament, sa se obisnuiasca cu ai tai. Nu o poti tine opt ore inchisa singura intr-o camera, asta e exclus. E si el un suflet care nu merita tratat asa. Gaseste pe cineva care sa o iubeasca si sa o adopte, daca tu nu te poti descurca. Parintii ar trebui sa fie mai intelegatori si mai sufletisti, si sa o lase sa se plimbe prin casa nestingherita.